Доклад на НАТО разкри как световните лидери направиха Путин още по-могъщ

Доклад на НАТО разкри как световните лидери направиха Путин още по-могъщ

Колежът по отбраната на НАТО (NATO Defense College) публикува доклад от университета в Бирмингам в Англия, посветен на руската икономика. Авторът анализатор – Ричард Конъли, заключил, че анти-руското ембарго само е укрепило страната.

„Ако се окаже допълнителен международен натиск върху Русия, то тя ще стане още по-силен”, категорични са изводите от доклада, цитиран life.ru. Според Конъли, в Европа и Северна Америка не са добре запознати с тези данни, защото никои не взема под внимание разликата в манталитета.

„Аз наистина мисля, че санкциите не са се доказали като много ефективни при промяна на курса на руската външна политика (въпреки че може да се спори за това дали е някога реално намерение)”, поясни Ричард Конъли.

Според него, това е то „по невнимание“ ембарго помогна руски политици „да съсредоточат умствените си усилия за необходимостта от развитието на руската индустрия“, и „да се намали уязвимостта на страната към икономическите инструменти за водене на война.“

Проучването Конъли се нарича „По пътя към самодостатъчност? Руската икономика като опция за сигурност, както и стратегията за национална сигурност на Руската федерация до 2020 г.“. В доклада се цитира една от възможните причини за този неочакван развой на събитията за НАТО.

„Има една важна разлика между западната и руската разбиране за „продоволствена сигурност“, казва ученият.

Той обяснява, че на Запад, това определение се възприема като „достъп за гарантиране на хората да се хранят“, докато в Русия този въпрос не е толкова много за това „дали отделните потребители имат достъп до храна“, колкото до това за „как страната е на колектива и националният интерес, който предлага широка гама от храни. “

„Руският разбирането на продоволствената сигурност е преди всичко въпрос на националната сигурност, и едва след това на икономическото благосъстояние на потребителите”, казва британски професор.

Конъли дава примери за положителни промени: планираното увеличаване на вътрешното производство на зърно в Русия и 95% от общото потребление в страната и националното производство на риба – с до 80%.

„Опозицията на санкциите се яви като полезен инструмент, за да подкрепи усилията на местните производители за постигане на тези цели”, казва британецът.

Той също така информира НАТО, че санкциите, вдъхновени от руските власти за усилията в „подготовката на учени и висококвалифицирани специалисти в областта на селското стопанство“, както и движението към независимост от чужди технологии на фирмите.

Професорът даде още един пример за благоприятното въздействие на ембаргото – в областта на финансите. По-специално, че санкциите са изтласкали Централната банка на Руската федерация към създаването на национална система за електронно плащане.

Той добавя, че, разбира се, Русия все още не е достигнала „абсолютната независимост на продукта“, но присъствието на „слаби места“ в руската икономика „не трябва да се бърка с несигурността.“

„Въпреки, че руският опит за укрепване на тяхната икономическа сигурност са само частично успешен, има определени последици”, заключава британски учен.

Всичко това, казва Конъли, бутане на Русия за повишаване на тяхната „финансова, селскостопанска и индустриална сигурност“ в крайна сметка „може само да направи Русия по-способна от геополитическа мощ в бъдеще“.
Източник: blitz.bg/

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!