БСП трябва да изведе напред професионалистите

БСП трябва да изведе напред професионалистите


Трябва да работим за енергийна независимост, но не чрез добив на шистов газ, категорична е асистентката по „Химия на почвата“
Ивона НИКОВА е родена в Плевен, но живее в София. Тя е магистър инженер по инженерна геоекология от Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“. През 2009 г. е защитила докторска дисертация в Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“. От 2010 г. до момента е главен асистент в отдел „Химия на почвата“ към същия научен институт.

„Изглеждахме тихи и примирени, това е една от причините, заради които не успяхме да спечелим доверието на избирателите“

– Превърна се в клише, че политиката е мръсна игра, но младите хора все повече се интересуват и заявяват граждански позиции. Защо левите младежи невинаги припознават БСП за своя партия?
– Водила съм разговори по тази тема с млади, активни хора и обобщението, което мога да направя, е следното – липсва ИМ достатъчна убеденост, че сме различни от нашите опоненти. Не намират, че сме последователни в намеренията си. Не вярват, че изборите могат да променят управлението. На второ място – хората са устроени да следват демонстриращия сила и увереност. За съжаление в последните години БСП показва слабост. Не умее да впрегне интелектуалния потенциал, с който разполага. А трябва да го направи, да изведе напред професионалистите, защото политическите идеи ги носят хората и е от изключително значение кой реализира идеите на практика.
– Какви промени са необходими в БСП?
– Предстоящият цикъл на отчети и избори в партията ще донесе чаканите промени. Вярвам, че на ръководни постове ще бъдат избрани лидери, уверени във възможностите си, но и способни да пренебрегват егото си.
– Каква е вашата лична мотивация за членство в БСП?
– Взех това решение в момента, в които г-н Борисов се появи на политическата сцена – всички станахме свидетели на авторитарно и престъпно за българските граждани управление. Реших, че бих могла да работя активно процесът на социално-икономически упадък да бъде спрян навреме, преди да са настъпили непоправими последствия за родината ми. Убедена съм, че БСП е единствената алтернатива.
– Има ли разделение в БСП на млади и стари?
– Член съм на партията в район „Красно село“, София. Бях приета изключително топло и радушно. Не съм усетила напрежение между различните поколения. Отнасяме се с взаимно уважение към знанията и опита и си даваме сметка колко важно е да се съсредоточим в общата ни кауза.
– А каква е каузата на хората в БСП?
– За себе си съм наясно в каква България искам да живея. За мое щастие в БСП има хора, които също работят за възвръщане на демократичния климат в страната и за стабилизиране на държавността, за повече доверие в институциите. Само по този начин хората ще могат да се отърсят от обхваналите ги страх и безпътие.
– Каква е оценката ви на изборните резултати за местна власт в София, на какво се дължи този спад в позициите?
– Несъмнено БСП изгуби позиции в местната власт, но за мен беше изненада, че това се прие равнодушно. Сякаш на тези избори се предадохме преди самата битка. В очите на избирателя изглеждахме тихи и примирени, това е една от причините, заради които не успяхме да спечелим доверието им.
Манипулациите на изборните резултати от страна на ГЕРБ също не трябва да бъдат подценявани. Имам големи притеснения за протичането на изборния процес в бъдеще.
– Има ли възможност подобни манипулации да бъдат предотвратени?
– Ще е много трудно. ГЕРБ разполагат с голям финансов ресурс, а лидерите им използват похвата за масовото внушение на страх сред населението. За съжаление тези прийоми на властта работят – поради увеличаване на бедността и намаляване на образоваността на българите.
– Как левицата би могла да преодолее апатията, която сякаш завладява симпатизантите й?
– Безразличието и всеобщата апатия към всичко, случващо се в политиката, са доста смущаващи. Само преди три години всички заявявахме в колко активно гражданско общество сме се превърнали. Днес не се забелязва и частица от тази борбеност. Най-ценното за нас като народ са децата ни, а преди месец станахме свидетели на действия от страна на здравното министерство, застрашаващи в буквалния смисъл здравето и живота на децата ни. Говоря за случая с дарените ваксини от Турция. В сферата на образованието хаосът също е неописуем. Какви бяха последствията? Малко повече от седмица имаше коментари на притеснени родители, и то най-вече в социалните мрежи. След тези 10-тина дни – отново тишина и примирение.
– Какво бихте искали да чуете и видите като дела и резултати от представителите на БСП?
– Кабинетът „Борисов 2“ стремглаво се е запътил към своя крах. Липсата на управленски опит и професионални качества на участващите в управлението на страната води до осезаем хаос и разруха във всяка една сфера на живот. Моментът е подходящ да се появи опозицията – силна и непоколебима. Бих желала в тази роля да са представителите на БСП. В противен случай има реална опасност отново да се появи поредната популистка личност или формация, която да се възползва от нашето бездействие.
– Завършихте третата политическа академия на БСП „Димитър Благоев“. Имат ли необходимост младежите на левицата от подобни обучения?
– В професионалния ми път съм посещавала десетки курсове и научни форуми, но по време на обучението в политическата академия на БСП „Димитър Благоев“ имах шанс да придобия знания извън моята професионална област. Научих много по теми, свързани със социалистическите идеи и движения, с публичните политики на местно и национално равнище, работата с медиите в съвременните български реалности и други. Мотивиращо ми подействаха и съвипускниците ми от младежките структури в страната. Срещнах образовани хора с ясна визия за бъдещето и желание да отстояват идеите на партията.
– Имате ли някакви препоръки, които според вас ще подобрят формата на академията?
– Уча и сина си, че няма излишно знание и усилията, положени за усъвършенстване и квалификация, никога не са напразни. Препоръката ми към организаторите е повече членове и симпатизанти на партията да преминат обучението в Академията, за да можем да излезем сред избирателите подготвени и знаещи, да сме способни да отговорим на техните очаквания.
– Професията ви е свързана с околната среда, а това е тема, която става все по-актуална. Смятате ли, че България отстоя правилната позиция, забранявайки проучванията и добива на шистов газ?
– Смятам, че да. В България не разполагаме със специалисти в сферата на неконвенционалните методи за добив на нефт и газ. Поради тази причина не бихме могли да бъдем сигурни как се спазват условията по договорите, тъй като липсват нужните регулации върху процеса. Трябва да работим за енергийна независимост на страната, но категорично не чрез добива на шистов газ или използването на вредни за околната среда и здравето методи.
– Продължава ли Добруджа да е златната плодородна земя на България и какво би могло да я застраши?
– Добивите на пшеница от Добруджа се доближават до средноевропейските, които са 600 кг от декар. В отделни райони в областта за 2015 г. са отчетени стойности над 700 кг от декар. Това което, в близките години може да се окаже непреодолима заплаха за земеделието в България, са наблюдаваните в последните години природни аномалии, водещи след себе си неблагоприятните последствия като повишението на средните годишни температури, намаляване на валежите, водните запаси и т.н.
– Успяват ли представителите на БСП да отстояват силни позиции в сферата на опазването на околната среда, или са го оставили като второстепенна тема?
– По-скоро второто. Като цяло ние, хората, сме възприели заобикалящия ни свят и природните богатства като даденост. Живеейки динамично, свръхпроизвеждайки и свърхконсумирайки, ние нарушаваме естествения баланс. В повечето случаи негативните последствията от нашите действия са необратими. Дискусията за предприемането на ефективни действия за защита на екологията и околната среда както в България, така и в световен мащаб, е от изключителна важност и е необходимо да придобива повече гласност.
– Какви мерки се надявате да видите от управляващи и опозиция, за да опазим природата?
– Темата е доста обширна, но мога да спомена някои от по-важните според мен. Необходимо е да се вземат предвид последните достижения на науката за подобряване на политиката, водена в тази област в световен и национален мащаб. Научните изследвания са от съществено значение за реализирането на пълния потенциал на бързо разрастващия се сектор на екологосъобразните производства и за бързото развитие на иновациите. Необходимо е по-прецизно прилагане на законодателството в тази област, защото такова има, но се тълкува неточно с цел икономическо облагодетелстване.
Проблемите на околната среда влияят в различни области на политиката. Необходимо е тясно сътрудничество не само между здравеопазването и на околната среда, но и съгласувани усилия с ведомствата, които отговарят за промишлеността и селското стопанство. Не на последно място общността трябва да бъде ангажирана и осъзнатостта й за екологичните проблеми трябва да бъде повишена. Всеки от нас трябва да носи своята лична отговорност като гражданин и родител и да живее по начин, който да съхранява земята ни за поколенията.

Автор:Павлета Давидова

Източник: duma.bg

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!