Америка плаща за онлайн шпионаж на активни акаунти
САЩ отделят 700 000 долара за мониторинг на недоволни руснаци
Правителството на САЩ е отпуснало 700 000 долара грант за мониторинг на акаунти на активисти и организации от Русия, Египет, Турция и други страни, които публикуват негативни мнения, тъй като са недоволни от живота в страната си. С това ще се занимават изследователски центрове като Social Dynamics Laboratory (Корнелски университет), Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (Лаборатория за приложна физики при университета Джонс Хопкинс) и Morningside Analytics.
Експертите ще следят нивото на напрежение в обществото, ще създадат портрет на типичния активист и въз основа на получените данни, ще разберат как тези хора чрез социалните мрежи влияят на обикновените граждани и дали са в състояние да подкопаят ситуацията в страната.
„Ние ще определим дали негативните настроения сред неправителствени организации или активисти влияят на разпространението на недоволства сред останалата част от населението“, се казва в описанието на гранта.
Фокус на изследванията ще са хора и организации, които публикуват негативни мнения.
„Текстовете на публикациите в Twitter имат предимно неформален характер и често е много трудно да се отдели важната информация от емоционалния шум. Ние ще използваме методи, които са извън търсенето по ключови думи и хаштаги. Ние ще разработим подход, който ще разграничи нужните теми в съобщенията по изразяване на афекти и настроения (положителни и отрицателни мнения за дадено събитие, човек или ситуация)“, се посочва още в описанието на проекта.
Според политолога-американист Александър Асафов, американците, наблюдавайки акаунтите на активисти, просто търсят хора, които ще се занимават с пропаганда на западните идеи.
„Учените ще разработят методи за борба с Русия не с военни, а с идеологически средства. Първо ще проучат акаунтите на лидерите на мнение – т. е. тези, чиито мнения предизвикват резонанс сред потребителите. Те не трябва непременно да са явни опозиционери, най-важното е да имат много читатели, последователи, харесвания“, допълва той.
Според експерта, американските изследователски центрове, които досега са били в спящ режим, активират идеологическата работа в навечерието на президентските избори в Русия през 2018 г.: „Сега такива организации отново се отварят, създават се нови университетски програми за изучаване на наследството на руските дисиденти. Например в Харвард през есента на тази година стартира програмата „От Сократ до Pussy Riot» във Факултета по славянски езици, в рамките на която се изучават трудовете на Солженицин, Буковски и съвременните опозиционери, включително Pussy Riot».
Александър Шатила, политолог, декан на Финансовия университет при Правителството на Русия смята, че в Египет американците ще изучават акаунти на ислямисти. „По-специално, на последователите на“ Мюсюлмански братя“, казва експертът. „Ще следят също и представителите на религиозните малцинства, като египетските християни – коптите, които се чувстват изолирани. Те представляват 10% от египетското население. В Турция особено внимание ще бъде отделено на светската опозиция. Американците ще изследват различните секти, например поддръжниците и сътрудниците на Фетхуллах Гюлен, основният опозиционер, а също и кюрдските активисти“.
Шатилов добавя, че именно изучаването на такива акаунти ще позволи на американците да разберат дали се подготвят евентуални протести в региона и доколко хората не са доволни от вътрешната политика. Въз основа на тази информация САЩ могат да определят възможно ли е да се подкопае ситуацията в страната и евентуално по какъв начин.
Важно е да се отбележи, че през 2016 г. правителството на САЩ няколко пъти е отделяло грантове на американски университети за изследване на Русия. Така например, през септември, Колумбийският университет в Ню Йорк и Индианският университета в Блумфилд са получили субсидии в размер на 1 милион долара за социални проучвания на руснаците.
Пентагонът също е финансирал подобни изследвания: отделяни са пари за американски университети за моделиране на динамиката, рисковете и критичните точки на мащабни граждански вълнения в цял свят. Програмата, която стартира през 2008 г., е била насочена към получаване на информация за социалните, културните и политическите сили, които оформят стратегически важните за САЩ региони. Тя определяла още „критичната маса за повратна точка“ на социалните бунтове, изучавала е размера и състава на социалните сили по време на египетската революция от 2011 г., на изборите за Държавна дума през 2011 г. и протестите в Истанбул през 2013 година.
Източник: russian.rt.com
Превод: NBOX.BG