Антон Кутев: Подкрепяме въвеждането на задължителни квоти за българска музика

Антон Кутев: Подкрепяме въвеждането на задължителни квоти за българска музика
Крум Зарков: Задължителната квота за българска музика е правилната посока

„Подкрепяме Петицията за въвеждане на задължителни квоти за български музикални произведения в радиоефира“.

Това заяви Антон Кутев, зам.-председател на ПГ на „БСП за България“ и председател на Комисия по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите. „В 11 от 28 държави членки на ЕС е предвидено гарантирането на присъствие на музикално съдържание в радиоефира, създадено на съответния национален език или от композитори, продуценти и изпълнители от съответната държава. Посочени са изрични квоти – най-малко 8% до най-много 65%. В 2 от останалите 17 държави членки на ЕС също е регламентирано, но без изрично да са посочени проценти“, посочи Кутев.

Той обясни, че има различни квоти за частни и обществени доставчици. „В 4 от държавите национална продукция се  свързва с национален език, защото един от проблемите е да се даде определение на национална продукция – дали, когато участва българин, дали да са написани на български език, защото много българи правят песните си на английски, например“, каза още народният представител. Като интересен пример той посочи опита на Литва, които обвързват лиценза с превод и субтитри – ако една песен не е изпята на национален език, да бъде преведена.

Антон Кутев смята, че трябва да се има предвид и как точно се определя кое произведение е ново, защото в повечето държави за нови се смятат направени през последните 5 години. „Разпратихме Петицията до около 40 субекта, които касае това решение. От 10 от тях получихме обратни отговори – 9 подкрепят идеята. Единствените, които имат притеснения са СЕМ“, подчерта Антон Кутев и допълни, че СЕМ трябва да преценят дали ще могат да контролират една такава промяна.

„Задължителната квота за българска музика е правилната посока“, заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков. Според него няма практически аргумент против това да се случи, защото аргументите за свободната конкуренция не са валидни в случая. „Тя ще важи в рамките на един регулиран пазар, където български изпълнители ще се конкурират“, уточни той.

Зарков допълни, че са получени становища от артисти в целия сектор и компании, които заявяват принципната си подкрепа за тази промяна. „Квотата за българска музика е всеобщо призната необходимост. Не трябва да си задаваме въпроса- дали трябва да се направи, а как да стане“, категоричен е народният представител. Той е на мнение, че трябва да се дефинира какво точно е българско музикално произведение, колко да е квотата и как да се регламентира тази квота, за да се измерва ефективно, за да не седи във въздуха с пожелателен ефект.

Крум Зарков е категоричен, че ще се увеличи палитрата на българската музика. „Това е развиваща се индустрия и творчески процес. Според проучване, българският език е на изчезване. Той е от 5000 езика, които до 2050 г. ще се говорят от страшно малко хора. Това е тенденция“, подчерта той и допълни, че трябва да подкрепяме българската музика. Трябва да се вземе предвид и спецификата на пазара. „Пазарът е такъв, че Нона не може да се конкурира с Мадона. А е по-добра певица“, коментира Крум Зарков.

Георги Свиленски: Това е национален въпрос, лобизъм за българската музика

„Това е национален въпрос, лобизъм за българската музика“, каза зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Георги Свиленски. По повод коментари против идеята за задължителните квоти за българска музика, той заяви: „Не съм си представял, че на народен представител, българин, ще му се налага да защитава идеята, че българските радиа трябвада излъчват българска музика. Трябва да се каже не дали, а веднага да се започне писането на закон. Обществената мисия е, че сме българи“, коментира Свиленски. По неговите думи след време няма да има кой да разбира новините, а ще трябва да ги излъчваме на дублиран език.

Нона Йотова: В момента няма конкуренция, а геноцид над независимите български автори

„Аз съм автор и изпълнител на българска музика. В момента няма конкуренция, а геноцид над независимите български автори“, допълни темата народният представител от левицата Нона Йотова. „Как ще напиша песен, как ще я чуят хората, когато не я пускат по радиото?“, попита тя. По нейните думи в момента дори и най-голямата глупост, направена от само 3 големи компании, задължително се пуска по радиата.

На комисията присъстваха представители на СЕМ, Комисията по култура и медиите, вносителите на петицията, автори, музиканти и продуценти, Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, организации, представляващи музикалната общност, както и представители на радиа.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс

Сайта не носи отговорност за написаните коментари!

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!