Георги Свиленски: Вотът срещу корупцията, ще бъде спасен с действия, наподобяващи корупция
„Не е важно какво е спечелила БСП от дебата по вота на недоверие, а е важно какъв знак се дава към обществото за волята на правителството и управляващите да се борят с корупцията.”
Това каза пред БНТ зам.-председателят на ПГ на „БСП за България” Георги Свиленски.
По думите му примерите за нивата на корупцията и това, че тя е станала модел на управление са били дадени по време на дебатите.
„И „Суджукгейт”, и „Хасковогейт” са модел на феодално управление, в което хората са подчинени на една власт и са длъжни да изпълняват всичко. Изводите от дебата са ясни – за пореден път беше смазан парламентаризмът.
Министър-председателят, който по Конституция трябва да присъства в Народното събрание по време на дебат на вот на недоверие и парламентарен контрол, отсъства и гледа дискусията от Министерския съвет”, възмути се Свиленски.
Той добави, че обществото е станало свидетел на отказа на управляващите да влязат в дебат по темите, които се поставят от опозицията. По повод колебанието на Вален Сидеров- дали да подкрепи вота, Свиленски заяви:
„Жалко е, че вотът на недоверие срещу корупцията ще бъде спасен с действия, наподобяващи корупционни практики, защото се получава така, че ако ми дадете пари за нещо, аз ще подкрепя вота.
Това е сигнал и към другите граждани. Видно е, че управляващите не са си взели поука от дебатите на вота, защото стана ясно, че човекът, който разкри корупция в ДАИ, предстои до дни да бъде отстранен от работа, а тези, които бяха арестувани заради раздаване на шофьорски книжки, продължават да преподават.
Това е знакът на управляващите- как се борят с корупцията”, каза Свиленски. „Не може да имаш зам.-министри и хора в администрацията с повдигнати обвинения за измама и корупция и да ги покровителстваш”, заключи народният представител.
Тази новина достига до Вас благодарение на информационна агенция Bulpress