Драгомир Стойнев: Човешките животи на пътя не се спасяват с бюрокрация и администрация
Ако хората не си платят данъците – носят си последствията, но ако бюрокрацията не си върши работата- се създава още по-голяма бюрокрация
„Човешките животи на пътя не се спасяват с бюрокрация и администрация. Вече съществуват достатъчно органи и структури, имаме и достатъчно закони“.
Това заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев от парламентарната трибуна. Той подчерта, че когато хората си плащат данъците, очакват държавата да поеме и своята отговорност и да се грижи за сигурността им. „Ако хората не си платят данъците, ще си носят последствията, но ако бюрокрацията не си върши работата, се създава още по-голяма бюрокрация – нова агенция. Там трябва да намерят място шефове като Малина Крумова – не знам какъв опит има тя в пътната безопасност“, коментира Стойнев.
Той припомни, че тя бе освободена от зам.-министър, защото там е трябвало да бъде настанен по морални причини зам.-министър Нанков, който беше министър. „А този човек, след трагедията в Своге, просто трябваше да си отиде“, категоричен е народният представител. Той подчерта, че премиерът говори за нов закон за движение по пътищата. „Всеки път го обещавате – работи ли се по него, кога ще го гледаме, никой нищо не знае.
Той е необходим“, каза още Стойнев. „Ако искаме да имаме реални действия, премиерът просто трябва да накара структурите да си свършат работата, а не да създава нови, с щат от 39 човека, на които просто трябва да им се намери някаква работа“, допълни той. Според Драгомир Стойнев управляващите трябва да се погрижат и за качеството на пътното строителство, защото е очевидно, че усвояват качествено, но строят некачествено.
Народният представител от ПГ на „БСП за България“ Димитър Данчев обясни, че преди месец в портал за обществени консултации на МС е било публикувано за обществено обсъждане проект за постановление на МС за създаване на Държавна агенция по пътна безопасност.
„Голяма част от разписаното в целите за създаване на тази агенция съвпада с дейността на държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движение по пътищата, чийто правилник беше променен съвсем скоро. Интересно е, че още преди да бъде създадена каквато и да било нормативна база, преди да бъде публикуван за обсъждане проектът за постановление на МС и да са ясни поне структурата и ролята на агенцията, вицепремиерът Томислав Дончев не къде да е, а на форум за пътна безопасност, явно като говорител на правителството по темата, обяви, че на зам.-министъра на регионалното развитие г-жа Малина Крумова ще бъде възложена задачата да структурира и ръководи анонсираната агенция“, каза още народният представител.
Той подчерта, че в началото на доклада за създаване на тази агенция се цитира Националната стратегия за подобряване на безопасността за движение на пътищата за периода 2011-2020, където ясно се посочва, че основната цел е намаляването на последствията от ПТП с конкретни измерими показатели и намаляване на убитите с 50% и ранените с 20%, спрямо 2010 г. „Очевидно е, че година преди края на периода, резултатите от свършеното са далеч от заложените цели. Как новата агенция ще допринесе за намаляване на катастрофите и жетвите на пътя?“, попита Димитър Данчев.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!