Жельо Бойчев за ЧЕЗ: Смущаващи са действията на институциите
„Ситуацията с ЧЕЗ няма как да се случи в държава, в която институциите са си на мястото. Това, което виждам, като действия на институциите, е смущаващо“.
Това заяви председателят на Временната комисия за ЧЕЗ и зам.-председател на ПГ на „БСП за България“ Жельо Бойчев по време на пресконференция в НС.
Той допълни, че не счита за нормално и редно, месеци наред, българската страна, в лицето на правителството и на службите, да нямат нужната информация- какво се случва с ключово дружество, което доставя ток на близо 3 млн. души.
„Няма обяснения за мен ситуацията, в която да си задаваме редица въпроси, на които да нямаме отговори“, категоричен е народният представител. Той обясни, че Комисията се е концентрирала върху две основни направления в своята работа – приватизацията на електроразпределителните дружества и информация относно евентуалната сделка за придобиване на активите на „ЧЕЗ Груп“ в България – кой е купувачът, какъв е произходът на средствата, какви са действията на българските институции в целия процес.
Бойчев допълни, че до момента са проведени три заседания на Комисията, били са изслушани представители на специалните служби, на Министерството на финансите, на МС- в лицето на Владислав Горанов, главният прокурор и председателят на КЕВР. „Беше поискано изслушване на премиера Бойко Борисов. От негово име дойде министър Владислав Горанов.
Тогава стана ясно, че правителството няма да участва в сделката“, припомни Бойчев. Според него са били повдигнати редица въпроси, които са останали без отговор. „Затова във вторник съм изпратил писмо до Министерския съвет, в което моля да бъде изяснено – водени ли са разговори с чешкото правителството или с ЧЕЗ за обратно изкупуване на активите на дружеството.
Поискал съм премиерът да представи по надлежния ред информация за източника на внесения от него документ в НС“, каза още той. Председателят на Комисията подчерта, че е изпратено писмо и до Министерството на енергетиката, в което иска информация- до каква степен са изпълнени заложените цели на правителството в приетата Стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества от 2003 г. Информация е поискана и от Агенцията за приватизация и Министерството на икономика за раздържавяване на електроразпределителните дружества и за миноритарния пакет от 33%. „Изпратихме писмо до главния прокурор Сотир Цацаров и беше поискана информация за фирмите, свързани с Гинка Върбакова и съпруга й. Стигнахме до 25 фирми, в които те пряко имат участие и са управители. Поискахме информация и за това- каква справка има за проверки и водени досъдебни производства за Никола Молчев, което се коментира в един или друг контекст“, заяви той.
Бойчев допълни, че е получено писмо от „Уникредит Булбанк“, в което отговарят, че въпросът на Комисията е професионална тайна и не коментират повече участието си в сделката за ЧЕЗ.
„От „Първа инвестиционна банка“ са отговорили доста коректно.
Става ясно, че банката е издала на 19 декември писмо за подкрепа, с което заявява интерес за финансиране на покупката на активите на ЧЕЗ в България“, обясни председателят на Комисията и допълни, че в писмото е посочена сумата от 80 млн. евро. „Били са уведомени, че на 30 ноември „Инерком“ е била предпочетена от ЧЕЗ като купувач. Да припомня, че официалното обявяване от чешката страна стана на 22 февруари 2018 г.“, посочи той и уточни, че Комисията чака отговор от Българската банка за развитие.
„Изпратихме и допълнителни въпроси към КЕВР за инвестициите на ЧЕЗ от 2005 досега. Как се осъществява изпълнението и контролът на тези инвестиции. Поискахме и одитните доклади от 2013 досега“, каза още Жельо Бойчев.
Председателят на Временната комисия заяви, че „Инерком“ България ще участват на последното заседание на Комисията и ще дадат отговори на поставените въпроси. „Заседанието на Комисията ще бъде на 17 април от 14.30 часа и ще бъдат обсъдени социалните измерения на сделката за ЧЕЗ, с оглед постъпилото заявление от президентите на КНСБ и КТ „Подкрепа“, посочи той. Бойчев допълни, че на заседанието са поканени също КЕВР и Министерството на енергетиката.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс