Ирина Бокова: Фалшиви обвинения целят да торпилират кандидатурата ми за ООН
Предполагам, че моята кандидатура предизвиква голям интерес и че, може би, някой не е доволен от това“, каза тя. Според информациите, Бокова била назначила на важен пост в ЮНЕСКО бразилец с недостатъчна квалификация за тази функция, за да спече
Българката Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО и кандидат за мястото на Бан Ки Мун начело на ООН, заяви в четвъртък, че последните обвинения в корупция в ЮНЕСКО целят да торпилират кандидатурата й.
В интервю за АФП Бокова казва, че тези обвинения са „напълно фалшиви” и са „манипулация“. Според информациите, Бокова била назначила на важен пост в ЮНЕСКО бразилец с недостатъчна квалификация за тази функция, за да спечели подкрепата на Бразилия за кандидатурата си.
Бокова обяви, че през седемте години, прекарани начело на ЮНЕСКО, са били извършени 42 разследвания за потенциален конфликт на интереси. Уволнени са били 17 души. „Предполагам, че моята кандидатура и други кандидати предизвикват голям интерес и че, може би, някой не е доволен от това“, каза тя. „Не мога да се харесвам на всички, това не е нормално в условията на демокрация“.
Шейсет и три годишната българка, която говори свободно руски, отхвърли идеята, че ще бъде кандидатът на Москва в състезанието за мястото на Бан Ки Мун, който напуска поста в края на годината. „Не бих казала, че съм по-близо до Русия, отколкото до други страни“, каза тя. „Разбира се, учила съм в Москва, но така се случваше с толкова много хора от Източна Европа, които учеха по това време в Съветския съюз“, обяснява още Бокова.
Ирина Бокова е възпитаничка на престижния МГИМО (Московски държавен институт по международни отношения). Тя говори и английски, френски и испански език. Жената, начело на ЮНЕСКО, припомни, че германската канцлерка Ангела Меркел също бе заподозряна на времето в симпатии към Русия, защото е живяла в Източна Германия. „Това не й пречи да бъде голям лидер“, добави тя.
До момента има девет обявени кандидати за поста генерален секретар на ООН, седем от които са от Източна Европа, единственият регион, който не е бил представян на този пост от създаването на Организацията на обединените нации. Четири от тях са жени. Досега само мъже – осем души – са били начело на ООН за изминалите 70 години.
Бокова защити традициите на регионалната ротация, според която този пост трябва да бъде за представител на Източна Европа и направи оценката, че ако бъде избрана жена, това „ще изпрати важно послание“. „Посланието е, че жените сериозно гледат на себе си на политическите постове, че могат да се заемат с трудни задачи и това ще бъде послание, изпратено до техните национални и политически среди“.
Съветът за сигурност трябва да започне през юли процеса за избор на нов генерален секретар, преди да представи през октомври име пред Общото събрание на ООН, което ще ратифицира този избор.
Източник: epicenter.bg