Крум Зарков: Борисов досега нито веднъж не е дошъл в НС да потърси подкрепа и даде отчет за европредседателството
Европа е близо до гражданите, когато за нея се говори
„Европа е близо до гражданите, когато за нея се говори тук, включително критично и в цялата й комплексност.
Ако не говорим комплексно и истински за Европа, тя остава пленена само от онези, които я споменават, за да се подхранва политическото и междуинституционално противопоставяне. А това е точно обратното на идеята за консенсус“.
Това заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков от парламентарната трибуна. Той подчерта, че от началото на българското председателство, „БСП за България“ е изразявала подкрепа и положително отношение.
„Конкретен израз на това ни отношение беше и активното ни участие и приемане на обща позиция на парламента в началото на декември миналата година. В тази обща наша позиция се съдържа принципна подкрепа за приоритетите, залегнали в програмата на българското председателство, както и поредица от теми, които народните представители, заедно, определихме като краткосрочни и дългосрочни приоритети за ЕС и България“, припомни той. По неговите думи в същата обща позиция се заявява и един определен принцип на работа.
„Разбрахме се, че нашият политически консенсус трябва да бъде поддържан и подхранван от регулярни срещи между правителството и Народното събрание“, каза още Зарков. Той посочи, че днешното изслушване е първото, четири месеца след началото на шестмесечното ни председателство.
„С активността на Комисията по европейските въпроси, както и възможностите, които дава блиц-контролът, до известна степен, можем да кажем, че министрите дават необходимата информация на Народното събрание. Същото не може да се каже за министър-председателя. Борисов досега нито веднъж не е дошъл да потърси подкрепата на парламента и да информира за резултатите от най-важните срещи – тези на правителствените и държавните ръководители, заседанията на Европейския съвет“, каза още народният представител.
Той обясни, че такива срещи на най-високо ниво от началото на българското председателство е имало две – на 23.02, където се е обсъждал ключовият за страната ни въпрос за многогодишната финансова рамка и на 22 и 23.03, където са се обсъждали въпроси като Турция, Западни Балкани, цифрова Европа, работните места и конкурентоспособността. „Българските позиции и резултати от тези срещи не бяха обсъждани в НС“, допълни той.
Крум Зарков подчерта, че през последния месец председателят на БСП Корнелия Нинова осъществи важни срещи с премиерите на Македония и Албания, президентът на Черна гора, а на 16.05 ще се съберат левите лидери на Европа. „Рано е да се дават оценки, да се хвалим и критикуваме. Но в днешното обсъждане си заслужава да отбележим няколко неща – отсега да благодарим, но и да насърчим в усилията им стотиците служещи в българската и европейската администрация, които технически и експертно обезпечават стотиците и хиляди мероприятия“, каза още Зарков.
Според него обаче, политическа оценка на председателството не може да е само количествена. „Броят на срещите не е толкова важен, колкото техните резултати“, допълни той. Народният представител обърна внимание на два аспекта, в които има допълнителни усилия и при които България е в особено качество.
„На първо място, поради географското си положение, имаме интерес да се опитаме да придвижим много по-напред законодателния пакет, свързан с миграцията. Съзнаваме, че това не е лесно, но можете да разчитате на нашата подкрепа и експертиза“, заяви Крум Зарков.
Той е на мнение, че този въпрос трябва да бъде обсъден в пленарна зала, за да може да имаме консолидирана позиция. „И на второ място- поради факта, че европейският комисар, излъчен от България, пое именно този ресор, наложително е да се ускори работата по отношение на цифровия пазар и в частност на проекта на директива за авторските права в единния цифров пазар и проекта на регламент на регулиране на свободното движение на налични данни в ЕС“, коментира Зарков.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!