Момчил Неков: Българското розово масло, родни вина и ракии имат реален шанс да бъдат защитени в Китай
Това стана ясно след среща на Момчил Неков с директор на Отдел „Международен“ от Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към Еврокомисията в Брюксел
Евродепутатът Момчил Неков проведе днес официална среща с Джон Кларк – директор на отдел „Международни отношения“ към Главна дирекция „Земеделие“ на Европейската комисия в Брюксел. На нея българският евродепутат подари и представи традиционни български храни и напитки със защитено наименование за произход и защитено географско указание, които биха могли да се включат в споразумението между ЕС и Китай за признаване на продукти с географско означение.
„По мое настояване Европейската комисия пое ангажимент да включи с приоритет български продукти в споразумението с Китай за взаимно признаване на географски означения. Китай е огромен пазар и трябва да направим всичко възможно да получим достъп до него, наравно с другите европейски производители. Преди няколко седмици отправих запитване и до министъра на земеделието, храните и горите – Румен Порожанов и до министъра на икономиката – Емил Караниколов относно изготвянето на настоящия списък и предложения за добавяне на български продукти в него, но все още нямам отговор“, заяви Момчил Неков.
Храните и напитките, които българският евродепутат подари на директора бяха Троянска сливова ракия, Стралджанска мускатова ракия, вино от Дунавската равнина, Горнооряховски суджук и Странджански манов мед.
Тези продукти бяха съгласувани с български експерти като подходящи и интересни за китайския пазар. Българското розово масло, което намира широко приложение в козметичната индустрия също беше обсъдено, като продукт с необходимост от включване към споразумението. Странджански манов мед, все още е в процедура по защита на продукт със защитено наименование на произход, но успешната му защита най-вероятно ще бъде факт преди влизане в сила на споразумението.
Другите продукти вече утвърдени като европейски качествени храни и напитки. Джон Кларк остана впечатлен от проактивния подход и представянето на продуктите от българския евродепутат.
Преди две седмици Неков организира експертна дискусия с представители на сектор „спиртни напитки“ в България. Обсъдено беше и споразумението с Китай. Общото мнение беше, че подходящи за китайския пазар са розовото масло и суджука, но сред спиртните напитки има повече защитени продукти и трябва да се подбират стратегически.
Източник: bsp.bg