Немислимото стана реалност: Русия отново е велика сила
Имиджът на Русия и Путин пред Запада през последните години бе изключително негативен. Президентът Обама публично нарече Владимир Путин „ученик, който се е отпуснал на своя стол в дъното на стаята” и осмя неговата страна, като я нарече просто „регионална сила”.
Това повдига въпроса: как Русия може отново да се превърне във водеща сила, след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.? Как може Путин да направи това без аграрна или консуматорска революция, и то със сериозния спад в цената на петрола? Ако Путин е толкова ужасен лидер, тогава как ще обясните успешните интервенции в Грузия (2008 г.), Крим (2014 г.), Украйна (2014-2016 г.) и Сирия (2015-2016 г.)?
Путин всъщност е особено проницателен лидер с брилянтен външен министър, Сергей Лавров, който ръководи едно особено компетентно Министерство на външните работи. Путин възстанови военния капацитет на Русия, отделяйки около 49 милиарда долара годишно за сигурност. Русия поддържа 1790 стратегически ядрени оръжия. С население от над 140 милиона души и 13 милиона висшисти, Русия разполага с около 1 милион първокласни учени, инженери и техници, повечето от които работят в сферата на отбраната.
Много бивши велики сили загубиха своята мощ. Япония, която разби руската армия в Китайско-японската война през 1904 г., след това окупира голяма част от Китай в периода 1937-1945 г. и има икономика, генерираща четири трилиона долара, вече не е велика сила. След поражението си през Втората световна война, чиято върхова точка бе пускането на атомни бомби от страна на американците над Хирошима и Нагасаки, и след американската следвоенна окупация, Япония се отказа от по-нататъшна намеса в световната политика, както и да се сдобие с ядрени оръжия.
Европа, която някога изобилстваше от велики сили като Германия, Франция, Англия и Австро-Унгария, сега върви в съвсем друга посока. Германия жънеше победи над руснаците във всяка битка по време на Първата световна война и беше на ръба да направи същото и през 1941 г. и 1942 г. Днес трите основни сили разполагат с по-малко от 1000 военни танка и няколко самолетоносача. Сред основните проблеми са слабият икономически растеж (1,5% на година), споровете между нейните 28 страни, миграционният поток от Близкия Изток, сериозните затруднения на по-слабите членки като Гърция, както и съсредоточаването върху вътрешните проблеми, за сметка на международните.
Китай, с неговия БВП от 10 трилиона долара, над 2 трилиона долара от износ, повече от 3 трилиона долара в резерва, 1,35 милиарда души и територия от 9,5 милиона квадратни километра, е бъдеща велика сила. Той направи мощен икономически прогрес, след като Дън Сяопин започна „Четирите модернизации” през 1978 г.
Да, наистина останалите проблеми на Китай са зашеметяващи: замърсяване на въздуха в чудовищни размери, 675 милиона селяни, огромна корупция в правителството, еднопартийна авторитарна диктатура, липса на правова държава, прогресивно застаряващо население, стотици хиляди деца, които сами полагат грижи за себе си и 7500 долара БВП на глава от населението. Въпреки че получава 150 милиарда долара, неговата армия има нужда от цяло едно десетилетие, за да се превърне в истински модерна сила.
20% от населението на Индия е неграмотно, 300 милиона души живеят без електричество и БВП на глава от населението е 1300 долара, което е по-малко от 3% от този на САЩ. Индия е изправена пред Пакистан, който скоро ще разполага с 200 атомни бомби. Индия, която има над 1 милиард население, ще стане огромна сила, но за това ще й бъдат необходими няколко десетилетия.
Тук идва ред на САЩ, единствената глобална сила от победата през Студената война и една от двете суперсили в света след 1945 година. Тяхната икономика генерира 18 трилиона долара, а 17 от университетите им са сред 20-те най-добри в света. Съединените щати имат водеща позиция във високите технологии, над 550 милиарда долара разходи за отбрана и 330 милиона души население, което им дава сериозна преднина пред Русия. Но с възхода на неоизолационистите сред кандидатите за президент, с бавното икономическо възстановяване след Голямата депресия, спадът в производствения сектор, намеренията на администрацията за намаляване на американската армия до нивото, на което е била през 1940 г., както и половинчатото оттегляне на Обама от Близкия изток, вратата, която бе затръшната на Русия, отново бе отворена.
Немислимото се превърна в реалност. Русия, която на пръв поглед беше поразена след Студената война, сега се очертава като бъдеща велика сила, която отправя предизвикателство към Запада. Русия направи немислимото – превърна се във велика сила, която запълни празнината, оставена от бивши велики сили, които сега са свили размера на силата, мощта и влиянието си.
Източник: epicenter.bg/