Радев: Имаше опит отвън да се повлияе на изборните резултати
Президентът Румен Радев изложи мотивите си за ограничаване на избирателните права на българите, живеещи в чужбина. Той направи официално обръщение към нацията.
По време на кампанията партиите призоваваха за крайни мерки, нарушаващи дори действащите закони, включително отмяна на двойното гражданство, затваряне на изборни секции и на граници. След изборите, темата бързо бе погребана, отбеляза Радев.
Проблемите обаче остават. Тези проблеми съвсем не се изчерпват само с външно вмешателство в изборния процес, а с целенасочени опити за систематично и дълбоко проникване и влияние върху обществото и политическия живот в страната. Проблемите няма да бъдат решени със заклинания, а със закони, категоричен е президентът.
След години разхищаване на националния суверенитет, поради безотговорност, междупартийни сметки и късогледо законотворчество, днес са необходими отговорни и ефективни действия: законодателни и организационни. Върху следващото 44 –о Народно събрание ляга отговорността да намери решение на тези проблеми, заяви Радев.
Държавният глава приветства „куража и усилията на Министерството на правосъдието да формулира конкретни предложения за законови промени“.
Те обхващат не само промени в изборното право, но и ключови изменения в други закони, целящи укрепване на разклатения ни имунитет.
Предложенията за промени в законите за вероизповеданията, за политическите партии и за българското гражданство, поставят ясни бариери пред действия, насочени срещу нашите независимост, интегритета на държавата и обществото, подчерта Радев.
Последните предложения, обаче, не останаха извън фокуса на обществения дебат. Може би съвсем целенасочено, той бе концентриран само върху предложенията за така наречената „уседналост“ при гласуване. Някои съзряха в предложените идеи „ограничаване на права“, отбеляза той.
Най-важната защита на правата на българите зад граница, според президентът, е да могат да се върнат в една независима и суверенна България.
Дебатът извади политическата класа от дългогодишната летаргия по тази тема. Вярвам, че в един разумен и конструктивен диалог ще се намерят и по-добри решения. Те следва да отчитат и нашата принадлежност към единното европейско семейство. Когато говорим за права и задължения, нека ги сравняваме и с далеч по-строгите ограничения в редица държави от Европейския съюз, които за нас са еталон за демокрация, заяви Радев.
Сега на ход е парламентът. Вярвам, че в него ще се намери мнозинство, което да осъзнава залога и да има характер да гласува адекватни законови промени. Надявам се то да излъчи стабилно и работещо правителство, което да изпълни поне част от предизборните обещания. Българите очакваме мерки срещу бедността, корупцията, несправедливостта и престъпността. Срещу ценовия шок, гласуван от независимия регулатор, подчерта президентът.
В заключение държавният глава пожела успех на българските народни представители и изрази увереност, че те ще бъдат на висотата на определената им мисия.