Разузнаването на САЩ срещу Русия е най-активно от времето на СССР насам
САЩ разширяват шпионските си операции срещу Русия до най-високото им ниво от времето на студената война, пише американското издание „Вашингтон Пост“ (The Washington Post) в статия, цитирана от РБК в четвъртък (15 септември).
По данни на изданието мобилизацията засяга ЦРУ, отделите на Агенцията за национална сигурност (АНС), работещи в сферата на кибер шпионажа, спътниковите системи и други разузнавателни възможности, които по-рано са използвани за борба с тероризма в райони с военни действия.
Високопоставен източник от американското разузнаване твърди, че тероризмът продължава да е главна цел на американското разузнаване, но неотдавна от Белия дом и шефа на националното разузнаване са пристигнали директиви, заради които Русия се е издигнала на върха на списъка с приоритетите за първи път от времената на СССР.
Според източника причината е, че през последните 2 години САЩ са били „хванати неподготвени“ за руската „агресия“, която включва присъединяването на Крим, операцията в Сирия и хакерските атаки.
Все пак няма планове ЦРУ и другите разузнавателни агенции да бъдат върнати в състоянието им по време на студената война. Според събеседника на изданието в момента ЦРУ и останалите агенции харчат за шпионаж в Русия около 10% от своя бюджет, докато във времената на СССР този дял е бил над 40%.
Изданието съобщава още, че руската Служба за военно разузнаване има 150 или повече агенти в САЩ. Те работят не само във Вашингтон и щаб-квартирата на ООН в Ню Йорк, но и в Сан Франциско и други големи градове.
В същото време ЦРУ има максимум няколко десетки агенти в Русия, както и още няколко десетки в Източна Европа и държавите от бившия СССР. Броят има напоследък се е увеличил, но те трябва да бъдат обучени и за момента все още не са достатъчно опитни и продуктивни, отбелязва вестникът.
Източник: Руски дневник