Резултати от Петербургския икономически форум: споразумения за $15,8 млрд.
Участниците в Петербургския международен икономически форум (ПМИФ) подписаха споразумения за 1,024 трилиона рубли ($15,8 млрд.). Тези предварителни данни бяха цитирани от отговорния секретар на организационния комитет на форума Антон Кобяков, официалните резултати ще бъдат публикувани по-късно, съобщава руската агенция „РИА Новости“.
На форума бяха подписани 332 споразумения, които не са търговска тайна. За сравнение: през 2015 г. в рамките на ПМИФ бяха сключени 205 договора за 293,4 милиарда рубли ($4,5 милиарда), тоест сумата на споразуменията е нараснала три пъти.
По време на форума само от руски и италиански компании се сключиха договори на стойност $1,3 милиарда.
Новият вектор
„През миналата година чуждестранните партньори имаха опасения за бъдещето на руската икономика, но сега стана ясно, че тя се е адаптирала към новите условия. Тази година участниците във форума открито заявяват: „Давайте да правим нещо“, разказа за „Руски дневник“ изпълнителният директор на „ВТБ Управление на активите“ Владимир Панкратов.
Според думите му към форума са проявили интерес представители както на западни, така и на азиатски компании. Сред участниците бяха ръководителите на американската ExxonMobil и италианската Eni, основателят на Alibaba Джек Ма пристигна за втори пореден път. Освен това ПМИФ бе посетен от и от официални лица: председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, премиерът на Италия Матео Ренци, президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев.
За сравнение: през 2015 г. най-високопоставеният участник във форума бе премиерът на Гърция Алексис Ципрас, който пристигна, за да договаря отпускането на кредити от страна на Русия. Тогава това позволи на анализаторите да заявят, че форумът е блокиран от западните санкции, наложени на Русия заради украинската криза.
В основна тема на форума през 2016 г. се превърнаха иновациите. Именно върху тях постави акцент в изказването си руският президент Владимир Путин на пленарното заседание на форума, а също така те се обсъждаха от болшинството кръгли маси.
Внедряването на иновации ще предизвика ефекта на икономическия растеж, независимо от политическия модел на управление, заяви на сесията „Промени се или ще умри“ ръководителят на най-голямата руска държавна банка „Сбербанк“ Герман Греф, в миналото министър на икономическото развитие. Според думите му в условията на всяка политическа система може да се прави залог на повишаване производителността на труда и подобряване качеството на управление.
Например най-голямата IT компания в страната – „Яндекс“, вече автоматизира металургични предприятия в Русия, разказа нейният основател Аркадий Волож. Според разчетите на McKinsey внедряването на съвременни технологии в металургията може да дава ежегодно ефект от $115 милиарда, от които $20-40 милиарда ще се паднат на повишаването на труда, а $15 милиарда – на икономията на ресурси.
Политическата реформа
На форума се разбра, че за да бъдат внедрявани по-мащабно в Русия иновациите, ще бъдат създадени две нови структури. Първата от тях – Агенцията за технологично развитие, ще се фокусира върху трансфера на технологии – в страната ще бъдат внесени най-добрите практики. В частност за крупните предприятия ще стане задължително използването на най-добрите технологии, отговарящи на екологичните стандарти.
Новата агенция ще помага на руските играчи да създават съвместни предприятия с чужди компании. Сред първите, които са готови да окажат помощ на Русия, са немските компании. Това стана известно на съвместната руско-германска сесия на ПМИФ. Немската SAP вече работи с газовия монополист „Газпром“, фирмата планира да окаже подкрепа на стартиращи бизнеси в Русия.
Втората структура, която ще се появи в страната, е президентският съвет за стратегическо развитие. Той ще бъде „проектантския офис“ на предстоящите мащабни реформи и ще бъде оглавен от самия Владимир Путин, а негов заместник ще бъде премиерът Дмитрий Медведев. Както заяви на форума държавният глава, съветът ще работи за повишаване производителността на труда в различни сфери от икономиката.
Създаването на подобен съвет бе предложено преди година на форума в Санкт Петербург от Герман Греф и бившия министър-председател на Великобритания Тони Блеър. При това самият Греф, отговаряйки на журналистически въпрос, отказа да оглави съвета. По данни на руския делови вестник „РБК“ новият съвет може да се превърне в предизборна платформа за Владимир Путин през 2018 г. През 2008 г. в такава платформа за Дмитрий Медведев се превърнаха така наречените „национални проекти“ в четири приоритетни отрасъла: жилищното строителство, здравеопазването, образованието и селското стопанство.
Източник: bg.rbth.com/