Русия създава система, която ще следи дали САЩ изпълняват договора за СНО
Руските военни планират до края на 2018 г. да бъде създадена система, която ще следи за изпълнението от страна на САЩ на Договора за стратегическите и нападателни оръжия (ДСНО), съобщи „Взгляд“ в сряда (27 юли).
Руското военно ведомство обяви обществена поръчка за провеждане на опитно-конструкторската разработка „Паритет“ с максимална цена 72 млн. рубли, предава „Интерфакс“.
На 11 юли постоянният представител на Русия в НАТО Александър Грушко заяви, че потенциалът на двустранните преговори по съкращаване на стратегическите и нападателни оръжия (СНО) е изчерпан и вбъдеще при разглеждането на този въпрос ще трябва да се вземат под внимание много повече и различни фактори.
Грушко отбеляза, че трябва да се търси комплексен подход към съкращаването на ядрените оръжия, който да отчита потенциала не само на Русия и САЩ, но и на останалите страни, които притежават такива оръжия.
Преди време медиите съобщиха за плановете на американския президент Барак Обама да предложи на Русия удължаване на договора за СНО с още пет години.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отрече да е постъпвало подобно предложение от американска страна.
„Взгляд“ припомня, че Договорът за СНО-3 беше подписан от президентите на Русия и САЩ на 8 април 2010 г. В Прага и влезе в сила след ратифицирането му от Държавната дума и Конгреса на 5 февруари 2011 г. Според Договора, Русия и САЩ в значителна степен ще съкратят ядрените си арсенали. Предвижда се всяка от страните да притежава не повече от 700 единици носители – междуконтинентални балистични ракети, подводници и тежки бомбардировачи. Количеството на ядрените бойни заряди в тях не трябва да надхвърля 1 550 единици. По данни от публични източници към 1 септември 2015 г. Русия е разполагала с 526 единици носители и 1628 ядрени бойни заряди на тях, а САЩ – със 762 стратегически носители и 1538 ядрени бойни глави.
Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков е заявявал нееднократно, че въпросът за излизането на Русия от Договора за СНО в отговор на решението на САЩ за разполагане на системата ПРО в Европа, не е актуален.