Скандалът „Бокова-Георгиева“ се разраства. Кремъл привика посланика ни в Москва
Мераците на българския еврокомисар Кристалина Георгиева да оглави ООН, изтласквайки от състезанието официалния български кандидат Ирина Бокова, скараха Русия и Германия и унизиха България.
След двудневни разнопосочни слухове и медийни спекулации тази вечер министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров е поканил на среща посланика ни в Москва Бойко Коцев, съобщава руското ведомство.
Темата на разговора е била „различни аспекти от дейността на ООН“.
Повече подробности руското министерство не съобщава.
През последните три дни в основна тема се превърна евентуалната смяна на българската кандидатка за генерален секретар на световната организация Ирина Бокова с вицепрезидента на Еврокомисията Кристалина Георгиева.
Вчера говорителят на външното министерство в Москва Мария Захарова обяви, че германският канцлер Ангела Меркел е поискала подкрепа от президента Владимир Путин за нова кандидатура, но не я е получила. По-късно говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви: „Съобщенията в българските медии, че Русия уж се е съгласила да подкрепи друг кандидат от България за поста генерален секретар на ООН, а не официално издигнатата Ирина Бокова, не отговарят на истината“.
Коментирайки съобщенията, че подобна договорка е била уж постигната по време на среща на руския президент Владимир Путин с канцлера на Германия Ангела Меркел по време на неотдавна провелата се среща на Г-20 в Китай, Песков заяви: „Това не е така“.
Берлин обвини Москва, че твърдението й, че канцлерът Ангела Меркел се опитала да окаже натиск върху България да избере нов кандидат в надпреварата за мястото на Бан Ки Мун не отговаря на истината.
Говорителят на германското външно министерство Мартин Шефер каза, че руски официален представител е „разпространил информация, която обективно не е вярна”, окачествявайки това като „неприятелски” жест.
Говорител на ЕК отказа да коментира „медийни спекулации”.
Спекулациите около номинацията на България се засилиха, след като преди ден източници от правителството коментираха, че е в следващите дни е възможно номинирането на вицепрезидента на Еврокомисията Кристалина Георгиева за най-високия пост в световната организация, но още не е открита подходящата формула.
Българският вицепремиер Румяна Бъчварова каза, че кандидатурата на Бокова „не е достатъчно убедителна” и „в идните дни ще има новина” по въпроса. На следващото гласуване на 4 октомври петте постоянни членки на Съвета за сигурност, които имат право на вето, могат да блокират всяка кандидатура като променят динамиката на надпреварата.
Ирина Бокова, която в момента оглавява ЮНЕСКО, беше издигната на 11 февруари 2016 г. за поста генерален секретар на ООН от постоянното представителство на България в ООН.
Постът генерален секретар на ООН, който от 2007 г. се заема от южнокорееца Бан Ки Мун, ще се оваканти от 1 януари. Според съществуващите правила за назначаването претендентът за този пост трябва да събере 9 гласа „за“, включително на всичките пет постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. След това името на кандидата ще бъде внесено в Общото събрание на ООН за утвърждаване.
Източник: epicenter.bg/