Съкровищата на ЮНЕСКО в и около Москва

Съкровищата на ЮНЕСКО в и около Москва

Кремъл и Червения площад, Москва (1990)

Ако има обект на ЮНЕСКО, който не се нуждае от представяне, то това е именно този. Най-известното място в Русия не разочарова с величествените си порти, извисяващите се куполи, орнаменти и легендарната часовникова кула. Центърът на руската мощ от XIII в., преди основаването на Санкт Петербург през ранните 1700-те, Кремъл е бил огромен религиозен център и резиденция на руския княз.

Повечето сгради са построени от група чуждестранни и местни архитекти от XIV до XVII век и са направени с идеята да бъдат впечатляващи, каквито остават и до днес. Този обект е изпълнен с архитектурни, исторически и религиозни чудеса, които не могат да бъдат обиколени за един ден, въпреки че много хора опитват.

Храм „Василий Блажени“, който е основна забележителност на Червения площад, е вероятно един от най-разпознаваемите символи на Русия с приличащите на лукови глави куполи; те са направени с идеята да приличат на големи огньове. За времето си това е била най-високата сграда в Москва, чието построяване е било наредено от Иван Грозни в средата на 1500-те години в чест на военната победа над Астрахан и Казан.

Червеният площад разделя сградите на Кремъл от останалата част на града. Смята се, че всички основни пътни артерии в Москва тръгват от централния площад.

Съкровищата на ЮНЕСКО в и около МоскваСнимка: Alamy/Legion-Media

Църквата „Благовещение“ е построена в края на XV век и е била предназначена за личен параклис за царя. Тя е построена от руски екип от архитекти и затова стилово се различава от другите две големи църкви в Кремъл, които са били проектирани от италианци. Тя е с бяла варовикова фасада и девет златни куполи. Катедралата „Успение Богородично“, осветена през 1479 г., е мястото, където са се извършвали коронациите на руски царе от 1547 до 1896 година.

Много от най-големите религиозни лидери на Православната църква са погребани тук. Катедралата „Архангел Михаил“ е завършена през 1508 г. и е била място за провеждане на победни тържества и гробница за царе и велики князе до Петър Велики.

Сред многобройните други исторически паметници тук се намира и камбанарията „Иван Велики“, която се смята за самия център на Москва; Голямият дворец Кремъл, в който се включват и църквата „Рождество Богородично“ и дворецът Терем.

Архитектурната асамблея на манастира „Света Троица“ в Сергиев Посад (1993)

Намиращ се на около 70 км североизточно от Москва по пътя към Ярославъл, Сергиев Посад е в класацията на ЮНЕСКО за пример за работещ манастир. Главната църква тук, катедралата „Успение Богородично“, е мястото, където са положени мощите на Борис Годунов, чиято смърт през 1605 г. довежда до смутни времена, период на голям национален хаос. Тук също се намира „Света Троица“, може би най-известната икона на Андрей Рубльов, знаков иконописец за цялата православна вяра.

Първоначално основан през 1330-те, сегашните структури на манастира били построени от XV до XVIII век и съдържат много военни характеристики, типични за периода, в който той е бил построен. Сергиев Посад става неразделна част от регионалната система за отбрана на Москва с допълнителни укрепления, които са поставени в средата на 1500-те години.

Църквата „Възнесение”, Коломенское (1994)

Съкровищата на ЮНЕСКО в и около Москва Снимка: Alamy/Legion-Media

Църквата е построена на царски имот близо до Москва през 1532 г. (днес се намира в границите на Москва), за да се отбележи раждането на княза, който след време ще бъде известен като Иван Грозни. Тя може да не привлече вниманието на случайния посетител днес, но е била революционна за времето си: това е първият палатков покрив на църковна структура от камък, построен в Русия, който е имал огромно влияние върху православната архитектура след това и се е превърнал в нещо като национален стил.

Тази църква, с нейния един купол, представлява огромно отклонение от типичния църковен стил, който е бил с пет купола на четири стълба. Стените са с дебелина няколко метра, но високите тавани дават на катедралата въздух и простор.

Новодевически манастир (2004)

Съкровищата на ЮНЕСКО в и около МоскваСнимка: Alamy/Legion-Media

Построен в стил московски барок през XVI и XVII век в югозападната част на Москва, той е бил стратегически позициониран като помощник в отбраната на Москва от чужди нашествия. Манастирът е основан през 1520-те години от Великия херцог Василий III, за да отпразнува завръщането на Смоленск към Русия. Интериорът на манастира е прочут с богато украсени стенописи, считани за едни от най-добрите в града. Има много църкви тук, въпреки че пет-куполната катедрала в Смоленск, построена през 1524-1525 г., е най-известната. Нейната 72-метрова камбанария е била най-високата сграда през XVIII век в Москва.

Манастирът е играл роля в няколко от големите произведения на Лев Толстой и също е овековечен с голямото Наполеоново нашествие по време на войната от 1812 г.: той се е опитал, но не е успял да взриви метоха. До 1917 г. помещенията там също са служили като алтернативна царска резиденция и са били използвани от жените от царското семейство; много от техните близки са погребани в гробището. Днес в гробището са погребани редица известни личности от руската история, включително Антон Чехов, Любов Орлова, Сергей Айзенщайн, Никита Хрушчов, Зоя Космодемянская, Михаил Булгаков, Юрий Никулин и Борис Елцин.

Източник: bg.rbth.com/

Сайта не носи отговорност за написаните коментари!

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!