Чавдар Георгиев: Съдебната реформа на управляващите е като другите реформи – объркана, безцелна и безлична – с неясен положителен резултат
Чавдар Георгиев: Това е поредното 35-то прекрояване на закона
„От БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ няма да подкрепим предложения законопроект за съдебната власт, защото е несъотносим към реалните проблеми на правораздаването, не укрепва независимостта на магистратите, не създава реални законови предпоставки за ограничаване на влияние и корупция”. Това заяви народният представител от левицата Чавдар Георгиев от парламентарната трибуна.
Той подчерта, че МС е представил поредния проект на ЗИД на Закон за съдебната власт, който прави впечатление с обема си и който по същността си е поредното 35-то прекрояване на целия закон. Според него би следвало да се зададат въпросите какви са точно целите на законопроекта, каква е неговата философия, ако има такава, и какво ще произтече като резултат, след като бъде приет.
„Тези въпроси разбира се са риторични и отговорът на тях е – да се демонстрира реформа – първо, за да се отчете нещо пред някого, и второ да се демонстрира някакво усилие пред обществото, че съдебната реформа продължава, и се прави опит да се подобри състоянието на правораздаването. За жалост и съдебната реформа на управляващото мнозинство е като другите реформи – объркана, безцелна и безлична – с неясен положителен резултат”, категоричен е народният представител.
Георгиев е на мнение, че вносителят не показва в мотивите ясна визия какво ще произтече от приемането на новата нормативна регулация и какво ще се подобри в системата на съдебната власт, кои точно проблеми или недостатъци ще се разрешат с този закон. „Вместо това се декларират привидно положителни цели и това се прави, за да не се носи отговорност за резултатите от тази реформа”, коментира депутатът.
„На обикновения гражданин не е осигурено върховенството на закона; няма еднакво точно и безпротиворечивото прилагане спрямо всеки – едни могат да бъдат осъдени, за други трудно се завежда даже преписка за наказателно преследване; не е осигурено правото на защита физическите и юридическите лица; няма справедлив и относително бърз процес, включително и при разрешаване на търговски или имуществени спорове – едни лица са поставени в привилегировано положение – други са потърпевши – никой не носи отговорност за съдебните грешки; зле са нещата с изтърпяване на наказанията”, посочи народният представител.
По неговите думи за нормалните магистрати няма сигурност и гарантирано справедливо кариерно развитие. Не се решава и въпросът за драстичната разлика в натовареността на магистратите и на съответните структури на съдебната власт. Георгиев е категоричен, че предлаганият законопроект няма да промени състоянието на съдебната власт и не осигурява адекватни нормативни регулации за премахване или поне съществено ограничаване на тези недъзи и грешки в системата.
Източник: bsp.bg/