Честито Возкресение Христово! Най-светлият празник на православните християни!
Христос Воскресе, скъпи читатели!
Нека никога да не забравяме, че Господ ни е създал човеци и винаги да носим човещината в себе си.
Нека светлината на Неговото възкресение озари живота Ви! Желаем ви много здраве и благополучие! Нека има Мир и Любов в сърцата ни!
Возкресение Христово, Великден, е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Смята се, че възкресението на Исус Христос е най-великото събитие в историята на човешкия род.
В християнската религия на Возкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Иисус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
При обявяването на Възкресението свещеникът изнася от храма запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън.
По традиция през празничните дни се посещават родители и кумове, като се носят великденски козунаци и боядисани яйца, за да се засвидетелства обич и почитание. Червените яйца са символ на христовата мъченическа кръв, а козунакът е символ на агнеца божий – Христос.
Момите и момците на този ден се появявали на тях с новите си дрехи. Между Великден и Петдесетница хората продължават да се поздравяват с поздрава „Христос Возкресе“. Вековна традиция за празника е на трапезата да присъстват боядисаните яйца. За първи път с боядисани яйца се чукат в нощта след Възкресение Христово, а за тези, които приемат причастие на Великден – след това.
Най-радостен в семейството е този, на когото яйцето остане здраво – той ще бъде здрав през годината. Характерни за Великден са и козунаците. На празничната трапеза присъства след дългия пост и агнешкото месо.
Точно в 20 ч кацна самолетът от Йерусалим с част от Благодатния огън. Първи от огъня взеха монаси от Атон, защото тях ги чака много път, предаде БНТ.
В София благодатният огън първо бе отнесен в Синодалната палата, а малко преди полунощ – около 23 часа в храма „“Св. Александър Невски“, когато започва празнината великденска литургия.
В първите минути след запалването този огън има свойството да не пари и да не гори.
Десетки свещеници от цялата страна чакат на летището, за да си вземат частица от благодатния огън.
Българската делегация бе водена от Браницкия епископ Григорий. Този път съставът й бе по-малък по молба на израелските власти, за да бъде по-лесна охраната. Над 3500 полицаи охраняваха в Йерусалим православните делегации от цял свят.
Според старо поверие, ако благодатният огън не слезе на Велика събота, това ще е последният ден на човечеството. Храмът на Божи гроб ще бъде разрушен и ще настъпи Второто пришествие. Според поверията едно от кандилата над Божи гроб се самозапалва. От него патриархът запалва снопчета от по 33 свещи и ги изнася от храма. Всички протягат ръце, за да запалят свещите си и да се поздравят с „Христос Воскресе“!
Източник: epicenter.bg/