Честито Возкресение Христово! Най-светлият празник на православните християни!

Честито Возкресение Христово! Най-светлият празник на православните християни!

Христос Воскресе, скъпи читатели!

Нека никога да не забравяме, че Господ ни е създал човеци и винаги да носим човещината в себе си.

Нека светлината на Неговото възкресение озари живота Ви! Желаем ви много здраве и благополучие! Нека има Мир и Любов в сърцата ни!

Возкресение Христово, Великден, е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Смята се, че възкресението на Исус Христос е най-великото събитие в историята на човешкия род.

В християнската религия на Возкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Иисус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.

При обявяването на Възкресението свещеникът изнася от храма запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън.

По традиция през празничните дни се посещават родители и кумове, като се носят великденски козунаци и боядисани яйца, за да се засвидетелства обич и почитание. Червените яйца са символ на христовата мъченическа кръв, а козунакът е символ на агнеца божий – Христос.

Момите и момците на този ден се появявали на тях с новите си дрехи. Между Великден и Петдесетница хората продължават да се поздравяват с поздрава „Христос Возкресе“. Вековна традиция за празника е на трапезата да присъстват боядисаните яйца. За първи път с боядисани яйца се чукат в нощта след Възкресение Христово, а за тези, които приемат причастие на Великден – след това.

Най-радостен в семейството е този, на когото яйцето остане здраво – той ще бъде здрав през годината. Характерни за Великден са и козунаците. На празничната трапеза присъства след дългия пост и агнешкото месо.

Точно в 20 ч кацна самолетът от Йерусалим с част от Благодатния огън. Първи от огъня взеха монаси от Атон, защото тях ги чака много път, предаде БНТ.

В София благодатният огън първо бе отнесен в Синодалната палата, а малко преди полунощ – около 23 часа в храма „“Св. Александър Невски“, когато започва празнината великденска литургия.
В първите минути след запалването този огън има свойството да не пари и да не гори.
Десетки свещеници от цялата страна чакат на летището, за да си вземат частица от благодатния огън.

Българската делегация бе водена от Браницкия епископ Григорий. Този път съставът й бе по-малък по молба на израелските власти, за да бъде по-лесна охраната. Над 3500 полицаи охраняваха в Йерусалим православните делегации от цял свят.

Според старо поверие, ако благодатният огън не слезе на Велика събота, това ще е последният ден на човечеството. Храмът на Божи гроб ще бъде разрушен и ще настъпи Второто пришествие. Според поверията едно от кандилата над Божи гроб се самозапалва. От него патриархът запалва снопчета от по 33 свещи и ги изнася от храма. Всички протягат ръце, за да запалят свещите си и да се поздравят с „Христос Воскресе“!
Източник: epicenter.bg/

Сайта не носи отговорност за написаните коментари!

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!