Ще се завърне ли Москва в „осмицата“?

Ще се завърне ли Москва в „осмицата“?

През май ще се проведе срещата на върха на Г7, която за пореден път ще бъде без Русия

Но разговорите за нейното възможно завръщане в този „елитен клуб“ този път се чуваха по-силно. Министърът на външните работи на Германия посочи условията, които Русия трябва да изпълни, а „Руски дневник“ попита експерти, представлява ли това интерес за Москва.

Русия се завръща в дневния ред на страните от Г7. В навечерието на срещата на върха през май, разговорът за завръщането на Русия към този формат бе подет от външния министър на Германия Франк-Валтер Щайнмайер.

„Очевидно е, че нито един сериозен конфликт не може да бъде решен без участието на Русия“, заяви в неделя дипломатът в интервю за агенция DPA и посочи условията. Първо, Русия трябва да положи усилия за постигане на политическо решение на кризата в Украйна. Второ, да изиграе конструктивна роля за установяване на мир в Сирия.

Това, че Русия ще бъде поканена в този формат година и половина – две, след като я изключиха, бе прогнозирано от много експерти. Впрочем, канят ли я вече? Както обърна внимание в интервюто си за „Руски дневник“ старшият научен сътрудник от аналитичния център към МГИМО Леонид Гусев, Щайнмайер е представител на социалдемократическата партия на Германия, в която много ръководители, като се почне от бившия канцлер Герхард Шрьодер, исторически са с достатъчно положително отношение към Русия.

Освен това в момента социалдемократите не са на власт, те са в коалиция с ХДС. „Така че, това едва ли е единната позиция на Германия. Окончателното решение ще бъде взето от госпожа Меркел и от целия кабинет и това е само за Германия“.

Въпреки това, някои експерти смятат, че това не е случаен, а напълно закономерен и своевременен сигнал за Русия.

Размразяване на възможностите за преговори

Освен Германия в този „елитен клуб“ членуват САЩ, Франция, Италия, Канада, Великобритания и Япония. Русия напусна „осмицата“ през 2014 г. във връзка с украинската криза и присъединяването на Крим, с което бе прекъснато многогодишното участие в този формат.

В момента не само Германия би могла да подкрепи нейното завръщане: „Практически всички страни от „седмицата“ така или иначе разглеждат взаимодействието с Русия като нещо важно. Може би най-сложна е ситуацията със САЩ, там сега изтича президентството на Обама, засега не е много ясно какво ще се случи догодина, така че в близко бъдеще едва ли ще възникне някакво желание да предприемат символични стъпки“, казва завеждащият отдел за стратегически оценки в Центъра за ситуационен анализ при РАН Сергей Уткин.

Той отбелязва, че в момента най-положително настроени към сближаване с Русия са Франция и Италия.

Вярно, в момента със сигурност никой няма да предприеме прибързани стъпки, сега няма смисъл от това, смятат събеседниците на „Руски дневник“. Все пак необходим е видим прогрес по направленията, от които възникнаха условията за изключването на Русия, тоест в Украйна.

Част от руските експерти свързват определени надежди с новото украинско правителство – то може да поеме курс, действително насочен към по-скорошното отстраняване на „болното място“ в югоизточната част на страната. Освен това наблюдава се реален стремеж към връщането на Русия в различни формати за преговори със Запада.

„В момента се водят абсолютно конкретни разговори за провеждането на заседание Русия-НАТО на ниво посланици“, напомня Уткин. Това сътрудничество също бе замразено през 2014 г. „И макар че сама по себе си такава среща не може да доведе до някакъв пробив, тенденцията към запазване на възможностите за преговори е очевидна“, констатира той.

„Да тичаме – това не е в наш стил“

Що се касае до Русия, то прогнозирането на нейното поведение в случай че тя бъде все пак поканена от Г7, не е толкова просто. Има различни варианти.
„Европа трябва да ни убеди, че на нас ни е необходима тази „голяма осмица“, каза за „Руски дневник“ членът на комитета на Държавната дума по международните въпроси Роман Худяков.

„Санкциите срещу Русия ни научиха, на първо място, да мислим за бъдещето. Ние поставихме страната си в зависимост от Европа. Така че сега ние все пак ще се замислим и е много вероятно да развиваме собствени форми“, смята депутатът.

Вярно, все пак това е по-малко вероятният от възможните варианти, смята Гусев. Русия бе сравнително дълго член на това обединение, пък и тя никога не е отказвала протегната ръка. Нещо повече, винаги е било престижно да си член на този клуб, независимо от всички приказки за смъртта на „седмицата“/“осмицата“. Вярно, никой няма намерение да се „тича“ след „клуба“, „Да тичаме – това не е в наш стил“, съгласява се Уткин.

Но сега е ясно, че е налице желанието да се запази по-ексклузивният формат. Още преди руско-украинските проблеми се говореше, че постепенно се върви към замяната на Г8 с Г20 – все пак там е Китай с неговата втора икономика в света, Индия и други важни пазари. Но засега двете срещи на върха си имат своето „поле за действие“. „Г20 практически не се занимава с въпроси, свързани с международната безопасност, това е в компетенцията на Г8“, отбелязва Уткин.
Източник: bg.rbth.com/

Сайта не носи отговорност за написаните коментари!

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!