Ден на политзатворника и концлагериста
Международният ден на пострадалите от Фашизма и войната е избран и обявен от международната федерация на борците от Съпротивата и пострадалите от Фашизма и утвърден с решение на ООН.
Така се отбелязва въстанието на концлагеристите от Бухенвалд, подготвяно дълго от съветските военнопленници.
На 11 април 1945 г. са нападнати стражевите кули, вътрешната и външна охрана на лагера, въстаналите концлагеристи излизат извън телените мрежи и вдигат червено знаме над административната сграда на лагера.
Войниците и офицерите от СС са обърнати в бягство.
Въстанието спасява затворниците от сигурна смърт, защото само ден преди това нацистите взимат решение да унищожат всички концлагеристи.
Два дни по-късно 3-та дивизия на американските войски, напредваща в Тюрингия, достигат Бухенвалд.
По-рано, на 27 януари 1945 г. съветските войски освобождават най-големия концлагер Освиенцим, близо до Краков в Полша. В ЦАРСТВО БЪЛГАРИЯ СЪЩО Е било пълно с политзатворници и концлагериста.
Пазарджишкия, Софийския, Варненския затвор е било пълно с дейци на БРП комунисти. Изявени политзатворници са Добри Терпешев, Ангел Цанев, Тома Трайков, Меламед Папо – убит малолетен в Пазарджишкия затвор, Йонко ПАНОВ, Владо Тричков.
19-годишният Tома Tрайков попада във фашиският затвор за политическо убиство на фашиста Иван Параспуров. Осъден на доживотен затвор в името на Цар Борис III
Създават се и концлагери – Гонда вода и Кръсто поле.
Там сa минали Антон Югов, Цола Драгойчева, Тодор Павлов, Емил Марков и много други.
С над 8 години престой във фашистките затвори в царство България. Измъчване и инквизирани от фашиската власт в името на негово величество Цар Борис 3.
Не малка част от тях остават в затворите и концлагерите завинаги, оставайки своята младост.
Друг известен в света затвор на политзатворника е Таганка в царска Русия.
Дори има известна песен за него – Таганка.
Автор: Марио Трайков
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!