Корнелия Нинова: Кой реши да присъедини България към пакта за миграция?
Ние две години плувахме срещу течението. Беше трудно, но сме били прави. Европа се връща към ценностите си
Декларация на ПГ на „БСП за България”
Уважаеми български граждани,
Знаем, че са ви налегнали много тревоги – вдигане на цени, данъци и такси, ниски доходи, чувство за несправедливост. Това са изключително важни въпроси за живота ни. Опитваме се да ги намаляваме с предложения за развитие на производство, правила за бизнеса, прогресивно подоходно облагане, намаляване на ДДС на лекарства и хляб. Уви, управляващите от ГЕРБ и ОП отхвърлят тези предложения. Вярвам, че ще дойде време, когато нашите предложения ще станат факт. Другият сюжет в последните месеци са непрекъснатите корупционни скандали във властта. Те показват тяхната нестабилност и разпад на коалицията.
Приковали вниманието си в тези въпроси, изпускаме един много важен, чието решаване предстои след месец – подписването на Пакта за миграция на ООН. Европа и ние, като член на ЕС, преживяхме много кризи: финансова, икономическа, социална. Европа отслабна и се раздели не толкова от тях, а най-вече от мигрантската криза. Гордостта и ценността на Европа да се премахнат стени, да има свободно движение на хора, стоки и капитали се обезличи и започна ново вдигане на стени помежду ни. В началото г-жа Меркел покани всички да дойдат и започнаха проблемите и разделението. Уви, някои европейски и български лидери не се поучиха от грешките. В Пакта за миграция, който предстои да се подпише в началото на декември, има и някои добри решения. Но, както беше и в Истанбулската конвенция, с текстовете за домашното насилие да се прикрие идеята за неопределеност на пола, така е и тук. Става дума за документ, който стимулира по-голяма миграция и я класифицира като добро и неизбежно явление. В него се прави основополагащ извод, че миграцията е част от човешкия опит в историята и признаваме, че тя може да бъде източник на просперитет, иновации и устойчиво развитие. По – нататък авторите на документа предпоставят необходимостта да се насърчава миграцията, основана на свободния избор, независимо от причините, които го обуславят. Те могат да бъдат и екологични. В този документ, се казва, че на мигрантите, които нямат паспорти, им се издават и ако има един мигрант на територията на Европа, сме длъжни да приемем цялото му семейство, колкото и да е голямо то. Решението се свежда до това- нелегалната миграция да се трансформира в легална. Мигрантският пакт съединява механично съвсем различни правни статуси, този на бежанеца, който сме длъжни да защитим по всички международни правни норми и на търсещия по-добър живот мигрант по всякакви причини, включително и екологични.
Вчера, по наша покана, в централата на БСП, проведохме среща с посланика на Австрия. Австрия в момента е председател съвета на ЕС и продължи някои от приоритетите на българското председателство. По време на тази среща разговаряхме за различните ни позиции. Австрия, която председателства Европа, на заседание на своя Министерски съвет, реши да не подписва Пакта и да го отхвърли. Същите мнения изразяват Унгария, Полша, Италия и редица други,а САЩ се оттегли от Пакта. Навсякъде в Европа тази тема се обсъжда, но както обикновено, в България- не. Всичко минава тихомълком. Някой от управляващите знае ли- с какво решение, на кой орган Борисов присъединява България към този документ? Къде и кой взе решение България да се присъедини към това? Какви ще са последиците за страната ни, защото тук се изисква тези хора да ги присъединим към социалните и здравните си системи и да им осигурим доста сериозни права и възможности. Не говоря за бежанци от войни и легални емигранти, говоря за тези, които сме длъжни да приемем по силата на този Пакт. Искаме дебат за това. Не може да вкарвате България в Пакта за миграция, без да има обсъждане, обществено мнение, парламент, МС или институция, която да е взела такова решение. Единствената следа, че нещо ще се случва, официално е увеличението в бюджета за 2019 г. на парите за убежища и миграция. Само оттам можем да се досещаме, че нещо ще стане. Вчера г-н Борисов се накарал на своята партия – ЕНП, поне така пише. Това е малко странно, защото 10 години Борисов следва сляпо политиката та г-жа Меркел и ЕНП. Тя казва „елате мигранти” и в България се прави постановление 208, ЕНП казва- Истанбулска конвенция и тя идва в България. Това ли е българският национален интерес? Сега Меркел очевидно си тръгва. Срещу нейната досегашна политика се надигат настроения във водещи държави в Европа, включително и с дясно управление. Канцлерът на Австрия Себастиян Курц, Виктор Орбан се противопоставят на тези политика. Защо г.н Борисов да не се опита леко да вземе завоя? 10 години я следва сляпо и послушно, сега вижда, че нещо се променя и реши леко да вземе завоя. Този завой е много остър и изглежда е само на думи. Помним, защото българското правителство подкрепя Пакта за миграция на ООН.
Понеже все говорите, че няма алтернатива. Какво правеше „БСП за България” в последните две години. Много е лесно да вървиш по течението, приятно е, носи те и си на върха на славата и уважението. Ние се осмелихме да плуваме срещи течението. Трудно е, изтощително е, но очевидно е полезно, защото пътят на Европа е в тази посока, по която ние две години мъчително вървяхме. Ние ще си позволим, с множество рискове, да кажем дори на нашето политическо семейство – ПЕС, не на мигранти по климатични причини, не на Истанбулска конвенция, не на удължаване на санкциите срещу Русия. Имахме характера да го направим. Днес, след две години, очевидно и Европа започва да осъзнава, че това е правилната политика. Започна да се връща към изконните си ценности. Малко е късно, но по-добре късно, отколкото никога. Защото досегашната политика на ЕНП, личната позиция на Ангела Меркел роди неприемливи, крайни националистки и популистки организации, които са опасни. Махалото тръгна от едната крайност- хуманизма и неолиберализма към абсолютно другата крайност – популизма, анархизма, насилието, националистическите формации. Задачата пред разумните европейски и български лидери и политици е да спрем това махало там, където е интересът на Европа, разума и интересът на нашите народи. А той е – съюз на равноправни европейски държави около общи ценности, които отчитат и националния интерес на всяка една от тях; в името на тази цел и тази различна Европа, по който път тръгна и тя самата, но по който ние имаме самочувствието да кажем, че вървим от две години. В името на това искаме дебат в българския парламент за позиция на България по Пакта за миграция на ООН и ще предприемем парламентарните механизми това да се случи. Искаме премиерът да дойде и да обясни- кой, кога и защо реши да присъедини България към този Пакт, който не защитава българския национален интерес и европейските ценности.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!