Михаил Миков: Ще има здравеопазване и за бедните
Всичките ни аргументи по вота на недоверие са приети и споделени от Конституционния съд и от самото МЗ
„Българите могат да са спокойни, че, въпреки гласовете на управляващите десни, няма да бъдат разделени на социално значими и социално незначими и ще има здравеопазване и за бедните. Това написа във Фейсбук председателят на БСП Михаил Миков по повод на новината, че Конституционният съд е отменил като противоконституционно разделянето на здравните пакети на „основни“ и „допълнителни“. По думите му това е било една от най-антихуманните страни на поредицата десни мерки в здравеопазването, които са претендирали да бъдат „реформа“. Миков припомня, че преди около десетина дни Министерство на здравеопазването тихомълком е отложило влизането в сила на две свои наредби, които от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ силно критикуваха – тази, която предвиждаше болни да доплащат за лекарствата си, които трябва да осигури Здравната каса, и тази, която задължаваше болни да чакат до два месеца за лечение, независимо, че са платили здравните си вноски. Той допълва, че след това министерството е внесло и проект за изменение на Закона за здравното осигуряване. „Тихо. И без обичайния ПР. Така, против волята на аритметическото мнозинство в парламента, което преди месец отхвърли вота на недоверие към министър Петър Москов, в крайна сметка се оказа, че всички наши аргументи по този вот бяха приети и споделени – от Конституционния съд и от самото министерство”, обобщи Миков.
По думите на лидера на БСП сега остават открити няколко въпроса. Той пита какво остана от т. нар. „реформа в здравеопазването“, с която ни занимаваха повече от година и половина и къде е бил президентът Плевнелиев, когато от левицата са го призовали да наложи вето върху обявените за противоконституционни текстове. „Как ще оправдае присъствието си в правителството министър, оцелял единствено по силата на аритметиката и в името на властта, а не заради политически, професионални и етичните аргументи? Защото, ако проваленият министър Москов е министър и утре, то остава въпросът дали правителството въобще иска и може да подобри нещо в здравеопазването?”, пита още Михаил Миков.
Пълният текст на изявлението:
Приятели,
Преди минути научих, че Конституционният съд е отменил като противоконституционно разделянето на здравните пакети на „основни“ и „допълнителни“. Това беше една от най-антихуманните страни на поредицата десни мерки в здравеопазването, които претендираха да бъдат „реформа“. Сега вече българите могат да са спокойни, че, въпреки гласовете на управляващите десни, няма да бъдат разделени на социално значими и социално незначими и ще има здравеопазване и за бедните. Преди около десетина дни пък Министерството на здравеопазването тихомълком отложи влизането в сила на две свои наредби, които силно критикувахме – тази, която предвиждаше болни да доплащат за лекарствата си, които трябва да осигури Здравната каса, и тази, която задължаваше болни да чакат до два месеца за лечение, независимо, че са платили здравните си вноски. А после министерството внесе и проект за изменение на Закона за здравното осигуряване. Тихо. И без обичайния ПР.
Така, против волята на аритметическото мнозинство в парламента, което преди месец отхвърли вота на недоверие към министър Петър Москов, в крайна сметка се оказа, че всички наши аргументи по този вот бяха приети и споделени – от Конституционния съд и от самото министерство. Сега остават открити няколко въпроса.
Какво остана от т. нар. „реформа в здравеопазването“, с която ни занимаваха повече от година и половина?
Къде беше президентът Плевнелиев, когато искахме от него да наложи вето върху обявените за противоконституционни текстове?
Как ще оправдае присъствието си в правителството министър, оцелял единствено по силата на аритметиката и в името на властта, а не заради политически, професионални и етичните аргументи?
Защото, ако проваленият министър Москов е министър и утре, то остава въпросът дали правителството въобще иска и може да подобри нещо в здравеопазването?
Източник: bsp.bg/