Като на длан: 5 невероятни зрителни площадки в Русия
1. Камъкът на Черски
В Иркутска област, близо до село Листвянка (5200 км на изток от Москва), е разположено възвишение, което носи името на видния изследовател на Сибир Иван Черски.
Камъкът на Черски се намира на височина 700 м и до него може да се стигне от Байкалския музей пеш по път с дължина 2 км или да хванете лифта към местната ски зона.
От зрителната площадка се открива величествена панорама към езерото Байкал. Оттук се вижда върхът на хребета Хамар-Дабан, на изток тече Ангара – единствената река, която извира от езерото Байкал, както и камъкът Шаман, където според местните предания живее господарят на реката. Добре се виждат у Байкалската обсерватория и пристанището.
2. Дюната Ефа
За разходки из националния парк „Куршска коса“ до Калининград (1200 км на запад от Москва) са разработени половин дузина маршрути – туристите могат да видят „танцуващата гора“ (тук има ненормално извити дървета), езера, църкви и фарове. Една от тези разходки започва от село Морское (на 42 км от „Куршската коса“) и води към дюната Ефа.
Названието си мястото получава от името на немския инспектор по дюните Франц Ефа, който се занимавал с укрепването на движещите се пясъци. Заради тях през XVIII век близкото село е принудено няколко пъти да се мести, а в края на XIX век пясъците отново се превръщат в заплаха. Тогава Ефа решава да възстанови гората по тези места и така да „спре“ движещите се пясъци.
Най-високата точка на дюната Ефа е само 64 м, но въпреки това оттук се виждат Балтийското крайбрежие, Куршският залив, Староселската планина, където през XIII век кръстоносците построили крепост. Ако се качите още по-нависоко, от върха може да разгледате не само дюната, но и да послушате как „пеят пясъците“ – всяко движение издава оня характерен звуков ефект, който може би и вие сте чували.
3. Дяково
Едно от наследствата на руските царе, Коломенское, се намира в близост до село Дяково. Мястото става известно още в древността – през XVII век тук са разположени държавните градини за ябълки, вишни, круши и сливи.
През 1960-те години Дяково вече става част от Москва, а последните жители го напускат през 1990-те години. Сега местността е част от Музея-резерват „Коломенское“.
От страната на Дяково се открива зашеметяваща гледка към р. Москва и югоизточната част на руската столица.
4. Мишенная сопка
За най-високата точка на Петропавловско-Камчатския район (11900 км на изток от Москва) се смята Мишенная сопка – височината на това възвишение е 382 м. Тук трябва да се качите, за да видите как изгрява или залязва слънцето, осветявайки с лъчите си града и действащите вулкани Авчанский и Корякский, както и обширния Авчански залив. До мястото може да се доберете с кола.
5. Скалата на Степан Разин
Разположена на река Волга, на брега на Волгоградското водохранилище, тази скала е герой в много местни легенди. Смята се, че тук е разположил лагера си предводителят на първото в историята на Русия селско въстание Степан Разин през 1670-71 година. Оттук идва и названието. Предполага се, че точно на това място Разин е отнел живота на персийска принцеса, като я хвърлил на „бягащите вълни“.
Скалата обаче не е свързана само с легендата за Степан Разин – тук, например, се намират пещери на старообредници (преследвани вярващи, които в средата на XVII век отказват да приемат реформите в Руската православна църква).
Днес скалата на Степан Разин, издигаща се на височина 35-40 м, е част от природен парк „Щербаковский“ (950 км на югоизток от Москва). От нея се открива живописна гледка към безкрайната речна долина.
Източник: bg.rbth.com/