Скандалът „Бокова-Георгиева“ се разраства. Кремъл привика посланика ни в Москва

Скандалът "Бокова-Георгиева" се разраства. Кремъл привика посланика ни в Москва

Мераците на българския еврокомисар Кристалина Георгиева да оглави ООН, изтласквайки от състезанието официалния български кандидат Ирина Бокова, скараха Русия и Германия и унизиха България.

След двудневни разнопосочни слухове и медийни спекулации тази вечер министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров е поканил на среща посланика ни в Москва Бойко Коцев, съобщава руското ведомство.

Темата на разговора е била „различни аспекти от дейността на ООН“.
Повече подробности руското министерство не съобщава.

През последните три дни в основна тема се превърна евентуалната смяна на българската кандидатка за генерален секретар на световната организация Ирина Бокова с вицепрезидента на Еврокомисията Кристалина Георгиева.

Вчера говорителят на външното министерство в Москва Мария Захарова обяви, че германският канцлер Ангела Меркел е поискала подкрепа от президента Владимир Путин за нова кандидатура, но не я е получила. По-късно говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви: „Съобщенията в българските медии, че Русия уж се е съгласила да подкрепи друг кандидат от България за поста генерален секретар на ООН, а не официално издигнатата Ирина Бокова, не отговарят на истината“.

Коментирайки съобщенията, че подобна договорка е била уж постигната по време на среща на руския президент Владимир Путин с канцлера на Германия Ангела Меркел по време на неотдавна провелата се среща на Г-20 в Китай, Песков заяви: „Това не е така“.

Берлин обвини Москва, че твърдението й, че канцлерът Ангела Меркел се опитала да окаже натиск върху България да избере нов кандидат в надпреварата за мястото на Бан Ки Мун не отговаря на истината.

Говорителят на германското външно министерство Мартин Шефер каза, че руски официален представител е „разпространил информация, която обективно не е вярна”, окачествявайки това като „неприятелски” жест.

Говорител на ЕК отказа да коментира „медийни спекулации”.

Спекулациите около номинацията на България се засилиха, след като преди ден източници от правителството коментираха, че е в следващите дни е възможно номинирането на вицепрезидента на Еврокомисията Кристалина Георгиева за най-високия пост в световната организация, но още не е открита подходящата формула. 

Българският вицепремиер Румяна Бъчварова каза, че кандидатурата на Бокова „не е достатъчно убедителна” и „в идните дни ще има новина” по въпроса. На следващото гласуване на 4 октомври петте постоянни членки на Съвета за сигурност, които имат право на вето, могат да блокират всяка кандидатура като променят динамиката на надпреварата.

Ирина Бокова, която в момента оглавява ЮНЕСКО, беше издигната на 11 февруари 2016 г. за поста генерален секретар на ООН от постоянното представителство на България в ООН.

Постът генерален секретар на ООН, който от 2007 г. се заема от южнокорееца Бан Ки Мун, ще се оваканти от 1 януари. Според съществуващите правила за назначаването претендентът за този пост трябва да събере 9 гласа „за“, включително на всичките пет постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. След това името на кандидата ще бъде внесено в Общото събрание на ООН за утвърждаване.
Източник: epicenter.bg/

Сайта не носи отговорност за написаните коментари!

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!