CSM: Твърденията за руска заплаха не отговарят на действителността

CSM: Твърденията за руска заплаха не отговарят на действителността

Предупреждават за военна руска заплаха

Подобни заявления „все по-ужасяващи в политическите кръгове на страните от Запада”. Все повече анализатори утвърдят, че подобна реторика е пресилена и не съответства на действителността, пише наблюдателят на The Christian Science Monitor Анна Мулрин Гроуб.„Мнозина анализатори, изучаващи от много време Русия, са съгласни, че надеждната военна мощ винаги е играла важна роля за Москва, обаче действията на Русия не трябва да предизвикват такава степен на загриженост, която демонстрират страните от Запада” – пише Гроуб.

Към тази позиция се придържат мнозина експерти, изследващи взаимоотношенията на Русия и Европа. Водещият анализатор от вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания Олга Оликер казва, че руският президент Владимир Путин ясно дал да се разбере, че не възнамерява да оспорва военни интереси там, където те не се пресичат с интересите на Русия.

„Вместо това руснаците се опасяват от нашите действия. Те се виждат като борци против американската хегемония в света, те наистина така считат, това не е просто реторика… Ние сме именно онези, с които те се борят” – казва Оликер и добавя, че само за това и само за отбранителни цели Русия извършва модернизация на военна техника и въоръжение.

Действията на Русия на международната арена са „старателно премерени и калибровани”, считат бившият шеф на ЦРУ и генерал в оставка Дейвид Петреус и Майкъл О`Хенлън, военен анализатор от Бруклинския институт. Те изразиха това мнение в коментар относно обвиненията към Москва при присъединяването на Крим през пролетта на 2014 г.

В края на краищата Крим исторически е бил руски и населен основно от рускоезични хора, освен това той беше дом за единствената на Черно море руска военноморска база” – пишат те.

Петреус и О`Хенлън специално отбелязват обмислените действия на Русия в Сирия.

„Путин въведе войска в Сирия само след като се увери, че администрацията на Обама ще запази ограничения характер на своята намеса. При това действията на Русия в Сирия не бяха жестоки по мерките на войната” – пишат анализаторите.

В заключение Петреус и О`Хенлън твърдят, че действията на Русия едва ли представляват някаква непосредствена заплаха за интересите на НАТО и затова разполагането на военен контингент в балтийските държави не само, че не е нужно, но е и опасно, тъй като може да провокира изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон.
Превод и редакция: БЛИЦ 

Сайта не носи отговорност за написаните коментари!

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!