Красимир Янков: Българинът никога няма да позволи Кастрева да окастри крилата му!
Публикуваме коментар на депутата от БСП Лява България Красимир Янков от Фейсбук*.
За държава с над 1300 годишна история би трябвало да няма дебат за модела, как да се съхрани и за в бъдеще. Има базисни ценности и познания, които са установени, и такива, с които да надграждаме културната хармония и интелектуаления капацитет на младия българин, човека на утрешния ден. Нашето познание и основанието да се гордеем, че сме българи, е осветено от „История славянобългарска“. След написването й, Паисий Хилендарски очаква от нас да не сме неразумни. Петър Берон ни показа „кита“. Така хоризонтът ни стана безбрежен. И до днес в началото на читанката ни е А, Б, В и „Мила Родино“. Моето поколение започна именно с тази читанка и достигна до лаптопа и смартфона, за толкова кратко време. До където и да стигнем, читанката е стартовата ни площадка. Когато осмисляхме мултикултурата, като новото интегритетно понятие за форма на обществена битност, знаехме, че в това общество ние трябва да се влеем с уникалната си култура, език и традиции, автентично съхранени, и така ще се формира общият ансамбъл на многообразието. И изведнъж се оказва, че сме мислили грешно. Мултикултурата ни налагат като някакъв микс от стереотипи и понятия, художествени образи и модели, които децата ни още в начална фаза на образованието трябва да възприемат като базисни. Това иска да ни натресе учебната програма на „реформаторския екип“ Танев-Кастрева.
Децата ни „ще бъдат“ Робинзон Крузо. Претърпели крушение, заживяват на самотен остров, заобиколени от човекоядци. Петкан трябва да бъде спасен и обучен на неща, които той не знае, че са му нужни. Щастливата развръзка трябва да дойде от нечий случайно преминаващ голям кораб.
Мисля, че Иван Вазов е най-наясно как се задава кодът на бългращината. В „Под игото“ е описал кратко и ясно каква трябва да е учебната програма, кой трябва да я изпълнява, и как се упражнява надзор на това. „Годишният изпит беше върху българската история, кратката“ – така е описал проверката на училищното настоятелство върху това какви семена на знанието са посели учителите. Така се формира патриотизмът и родолюбието, а не се дава пространство на националния нихилизъм. Заглавието „Даваш ли даваш, Балканджи Йово“ е във въпросителна форма именно заради еднозначния рефлекторен отговор от всеки българин. Българинът, който никога няма да позволи Кастрева да окастри крилата му!
Източник: zona-news.com