Корнелия Нинова качва ген.Румен Радев на събора на Петрова нива
Първата обществена изява на ген.Румен Радев като кандидат-президент на обединената левица се очаква да бъде на 20 август (събота) на Петрова нива, където всяка година се провежда възпоменателен събор по повод Илинденско-Преображенското въстание.
Лидерът на партията Корнелия Нинова е решена да представи кандидата на широк народен събор, по подобие на Бузлуджа, където тази година, заради закъснелите номинации, червените не успяха да покажат своя кандидат.
Социалистите винаги са участвали активно в съборите на Петрова нива, традиционно организирани от община Малко Търново и Съюза на тракийските дружества. Председател на съюза е Красимир Премянов, дългогодишен член на Националния съвет на БСП. Активен съмишленик на тракийците е Стафен Данаилов, тъй като баща му е бил един от най-уважаваните водачи на тракийците у нас.
До събота обаче ген. Радев трябва да извърви цялата партийна процедура по номинацията си като официален кандидат на БСП и АБВ.
След като президентът подписа указа за освобождаването му от действителна военна служба, той вече няма пречки да стане партиен кандидат.
Очаква се в сряда Националният съвет на БСП да се събере, за да излъчи претендента за „Дондуков“ 2 от името на партията.
Изпълнителното бюро вече взе решение за свикване на пленума. След най-висшия форум на БСП ще последва свикване и на Националния съвет на АБВ, за което ръководителите на двете партии вече се били договорили за това.
Казусът с ген. Радев бе една от причините за отлагането на пленума на БСП, който трябваше да се проведе на 14 август. „На 9 август отложихме насрочения за 14-и пленум заради два казуса – с ген. Радев и с Мая Манолова“, припомниха от „Позитано“ 20. Тогава ген. Радев още не бе освободен от действителна военна служба, но в сряда Министерският съвет одобри, а президентът веднага подписа указа за освобождаването му.
Националният омбудсман Мая Манолова има шест дни, до сряда, да реши дали да хвърли оставка като обществен защитник и да се хвърли в битката за президент или не.
Оставката на Манолова е необходима заради волята на социалистите, изразена във вътрешнопартийното допитване, партията да участва на изборите в коалиция, обясниха от соццентралата. Това означава, че кандидатът става партиен кандидат, а омбудсманът е длъжен да бъде надпартиен.
„На основание чл. 158 от Изборния кодекс и чл. 14 от Закона за омбудсмана, тя не може да бъде посочвана и регистрирана за кандидат-президент от името на партия или коалиция, докато заема поста омбудсман. Той е надпартиен и деполитизиран.Съгласно изискванията на закона, за да бъде номинирана от БСП, тя трябва да напусне досегашния си пост“, написаха от централата на БСП в официалното съобщение за отлагането на пленума.
Манолова още не е информирала бившите си другари по партия какво е решението ѝ.
Всичките шест възможни претенденти за президентския пост – ген. Румен Радев, Мая Манолова, Илияна Йотова, проф. Румен Гечев, Михаил Миков, Янаки Стоилов, Таско Ерменков и Марио Трайков, трябва да подпишат стандартна бланка-декларация, че са съгласни името им да бъде обсъждано като партийни кандидати. Всички вече са информирани, че трябва да го направят. Всеки един от тях може да даде отговора си „на коляно“ в последния момент, дори в деня на пленума, докато не започне обсъждането на съответната точка от дневния ред.
Източник: epicenter.bg/