Българските евродепутати от левицата с Конференцията „Механизъм за сътрудничество и проверка – функциониране, ефект и препоръки“

photo_verybig_19679


Цел на конференцията е да бъдат обсъдени възможности за подобряване на Механизма в контекста на новите правни промени, настъпили в Европейския съюз след приемането ни през 2007 г.

На 16.03.2016 г. българските евродепутати от Делегацията на социалистите и демократите в Европейския парламент, съвместно с българските им колеги от групите на ЕНП и АЛДЕ, ще организират конференция, посветена на Механизма за проверка и сътрудничество, наложен върху България и Румъния като условие за приемането им в Европейския съюз през 2007 г.

Конференцията „Механизъм за сътрудничество и проверка – функциониране, ефект и препоръки“ ще се състои днес, 16 март 2016 г. в Европейския парламент в Брюксел, зала JAN 6Q1 от 15:00 до 17:00 часа.

Евродепутатите са поканили за участие представители на българските съдебнa и изпълнителна власти на най-високо равнище сред които г-жа Красимира Филипова – зам.-министър на правосъдието на Република България; Главния прокурор на Република България г-н Сотир Цацаров; председателя на Върховния апелативен съд г-н Георги Колев и Главния инспектор на Инспектората на Висшия съдебен съвет г-жа Теодора Точкова. Поканени да споделят своите виждания за бъдещето на Механизма са и г-жа Параскеви Мишу – зам.-генерален секретар на Европейската комисия и евродепутати от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.

Конкретен повод за дискусията ще бъде включването на точка за разглеждане на Механизма за България и Румъния в дневния ред на ресорната парламентарна комисия. По-рано днес Съветът на Европейския съюз също разгледа въпроса на своето заседание по общи въпроси и одобри своите препоръки към София и Букурещ.

Вече десет години страната ни е обект на наблюдение в областта борба против организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Българските евродепутати в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП инициираха конференцията, за да обсъдят възможности за подобряване на Механизма в контекста на новите правни промени, настъпили в Европейския съюз след приемането ни през 2007 г.

„Уверена съм, че конференцията ще бъде от интерес не само за медиите, но и за юристите и всички онези, които се занимават със защита върховенството на закона. Механизмът сам по себе си не би бил проблем, ако в него ясно се казва какво точно трябва да се направи и в какви времеви порядък. Всичко останало създава почва за спекулации и междупартийни интриги, от което няма никаква полза за българските и останалите европейски граждани“, заяви в навечерието на конференцията Илияна Йотова. Тя е лидер на Делегацията на българските социалисти в ЕП и зам.-председател на ресорната парламентарна комисия, която ще разгледа въпроса. Според нея, не трябва да се допуска Механизмът да бъде инструмент за популисти във вътрешнополитическия живот в България или за евроскептици в отделни национални столици, които използват неговото наличие, за да държат страната ни извън Шенген. „Сами виждате, че това има особено пагубен ефект върху общоевропейските решения за справяне с бежанската криза, тъй като в кризисна ситуация ние оставаме незащитени. Решението за мандат на новата общоевропейска агенция за охрана на външните граници на ЕС, простираща се само до Шенгенското пространство, е поредното доказателство за това“, коментира още Илияна Йотова.

Източник:bsp.bg

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!