FAZ: В «СУПЕР ГОДИНАТА» НА ПУТИН ЗАПАДЪТ ИЗИГРА РОЛЯТА НА СТАТИСТ

Военните успехи в Сирия, избирането на Тръмп, Брекзит, спадналото доверие към Запада — за Путин отиващата си година беше супер успешна, пише немското издание Frankfurter Allgemeine.

Единствената страна в Европа, която все още стои на пътя на руския президент — това е Германия, но ЕС като цяло практически няма средства, за да въздейства върху Русия.
 Нещата при Владимир Путин са на ниво: 2016  беше «супер година» за Кремъл, пише немското издание. Алепо падна, както и се планираше по руския сценарий. Западът, който нямаше никаква стратегия за Сирия, изигра там ролята на статист.

Политиците в Берлин, Париж и Вашингтон реагират на фактите с общи фрази, което говори за обърканост. Те не могат да направят нищо повече — през ден повтарят, че конфликтът не може да има военно решение. Но такова решение има, а това бе демонстрирано от Путин: «който използва сила, той печели», — твърди авторът на статията.

Завоюването на Сирия не е единственият успех на Путин тази година, подчертава изданието.

Русия се придвижи доста напред в своята необявена война с либералните демокрации: единството на Запада вече не съществува.

 

В САЩ, с малка или голяма помощ на руските спецслужби, бе избран президент, който, както по всичко личи, е готов да служи на Москва. Нещо повече, поставя под съмнение трансатлантическото споразумение за свободна търговия, отбелязва немското издание.

 

«В Кремъл едва сдържат радостта си по повод неочакваната победа на Тръмп», — твърди журналистът.

 

Още Брекзит показа на Русия, че действителността все повече се приближава към този образ, който тя създава с помощта на пропагандата си, твърди авторът на статията.

 

Западът се движи към залеза си, той вече не е в състояние да прояви единство.

 

В Москва се разпространяват победни настроения — там се радват на завръщането на силната, независима Русия, се казва в статията.

 

Както пише изданието, това ще помогне на Путин във вътрешната му политика: в името на чувството на значимост и национална гордост руснаците са готови да преживеят трудности в ежедневния си живот.

В своята война Путин залага на въоръжението, твърди немското издание.

Руската армия отново се сражава зад граница: открито се бие в Сирия и малко или повече тайно — в Украйна. В Донбас Русия предизвика мащабна хуманитарна катастрофа, пише авторът. И в двата случая Западът не отговори с военна заплаха или с намеса.

 

«На Америка вече й писна от провалени нахлувания. Европа се чувства твърде слаба. Никой не иска да рискува с Русия. В това Путин може да бъде сигурен», — продължава журналистът.

 

Ядреното оръжие е гарант, че Русия  ще може да разшири влиянието си, затова «путинските пропагандисти» постоянно заплашват с използването на атомните бойни глави.

Но армията е само един от стълбовете в стратегията на Путин, подчертава изданието. Според автора на статията, Кремъл е осъзнал значението на «меката сила» и кибератаките в интернет са станали част от руското настъпление. Предизборната гонка в САЩ показала, че и така може да се победи.

От страна на Русия това била «провокация и едновременно демонстрация на власт».

Германия също успяла да почувства върху себе си кибероръжието на Москва — при нападението над бундестага миналата година.

Изданието твърди, че Русия активно използва пропагандата и дезинформацията, ловко смесвайки я с истински, изкривени и напълно измислени новини, за да въздейства на общественото мнение. Тези средства се използват и вътре в страната, а и извън пределите й, при това Кремъл знае слабите страни на Запада по-добре от самия него, твърди авторът.

Путин има основания да се надява, че Западът ще отстъпи пред неговите искания, докато самият той няма да се наложи да прави отстъпки, твърди немският журналист.

В качеството на пример за вероятните искания на Русия авторът изброява липсата на подкрепа от страна на демократичните сили в страната, извеждането на войските на НАТО от всички държави в Източна Европа, отказ от общата система на ПРО и отмяна на антируските санкции.

Владимир Путин има шансовете да постигне много от това, твърди изданието. Още повече, че той иска да си сътрудничи със Запада — да, при своите условия.

Авторът твърди, че е останала само една страна, която стои на пътя на Путин към постигането на поставената цел — Германия.

Дискусиите за водещата роля на Берлин в работите на Европа се водят вече дълги години, Кремъл изключително внимателно следи това. Ако при канцлера Герхард Щрьодер отношенията между страните можеха да се нарекат приятелски, то сега Русия гледа на Германия с нарастващо недоверие, убеден е журналистът.

Ангела Меркел се противопоставя активно на руския лидер.

«По-рано най-голям враг на Русия бяха САЩ. Сега образът на врага е Германия», — пише немското издание.

Какво може да противопостави Европа на Путин?

Доколкото тя не може ли не желае да използва военна сила, остава да прибегне до икономически средства — в сфери, които касаят достъпа до пазара на капитали, до финансовите системи и инвестициите. Ако Европа не поиска да се възползва от тези средства от опасения за негативните последствия за себе си, то не й остава нищо друго.

«Тогава тя няма да може да защити от Путин своя либерален ред, който той напада с такава решителност», — отбелязва изданието.

Въвеждането на нови санкции срещу Русия беше отклонено от председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер неотдавна с обосновката, че това «няма да впечатли» Русия, а съответните искания той нарече «наивни».

В резултат главата на управляващия орган на ЕС отхвърли собствената си политика.

Путин би трябвало да е особено радостен, защото Юнкер така призна собствената си несъстоятелност, твърди Frankfurter Allgemeine.

Превод: Петя Паликрушева, bgr.news-front.info

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!