Ирена Анастасова: Скрито подмениха програмите в училище

Ирена Анастасова: Скрито подмениха програмите в училище
Искаме обективно изучаване на всички исторически периоди в развитието на страната ни

„Скрито подмениха програмите в училище. Искаме обективно изучаване на всички исторически периоди в развитието на страната ни.

Начинът, по който са зададени темите в учебната програма за 10 клас, допуска неравнопоставеност, едностранчивост и изкривяване.

11 века от историята на България се учат в рамките на 7 теми.“   Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Ирена Анастасова пред журналисти в парламента.

Тя заяви, че депутатите от левицата ще поискат  официално всички предложения, които са направени по време на общественото обсъждане на учебната програма за история за 10 клас, която е била качена на сайта на Министерството на образованието в края на месец септември.

„Направихме сравнение между темите в програмата, която е била предложена за обществено обсъждане и темите в  утвърдената – разликите са очевадни, дори за човек непрофесионалист“, допълни народният представител.

Анастасова подчерта, че на сайта на министерството, материалите от предложенията не са публикувани.

„Би трябвало да бъдат публикувани предложенията – кой ги е направил, приети ли са или не, и с какви мотиви“, обясни народният представител.

По нейните думи при преглед на учебната програма по история, когато учебната програма е била предложена за обществено обсъждане, в периода от Освобождението на България до Втората световна война, новите понятия, които е трябвало да усвоят децата в предложената програма са четири – регентство, легитимност, автономия, протекционизъм.

„В утвърдената програма тези понятия вече са десет, като се добавят – Комунистически интернационал, терор, атентат, Вътрешна македоно-одринска организация и други“, каза още тя.

Анастасова посочи, че за следващия период от Втората световна война до 89-та година, в предложената програма, понятията, които трябва да усвоят учениците са три – демагогия, съветизация и идеологизация. По нейните думи в утвърдената програма понятията са дванайсет- сред които диктатура на пролетариата, комунизъм, трудововъзпитателни лагери, експроприация, насилствено коопериране, изселване и други.

„Прави впечатление, че в периода до Първата световна война, в предложената учебна програма не съществуват понятия като Закон за защита на нацията, антиеврейско законодателство, Трета национална катастрофа.

Това е твърде целенасочено. Ако съставителите на програмата са решили да използват средновековни методи и познанието да бъде налагано с догми, а не с анализ, търсене и размисъл- те с тази учебна програма го постигат“, коментира депутатът от левицата.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!