Главно мюфтийство от Турция ли се командва попита Атанас Зафиров

Главно мюфтийство от Турция ли се командва попита Атанас Зафиров


ВИЖТЕ КАКВО ПУБЛИКУВА НА СТЕНАТА СИ АТАНАС ЗАФИРОВ :
Публикуваме целият текст без редакторска намеса :
През изминалата седмица слушах няколко интервюта на Недим Генджев, в които той директно заяви, че Главното мюфтийство се ръководи от Турция, че към имамите на големите джамии има прикачен човек от турското вероизповедание, както и , че всички директори на големите мюсюлмански училища са от турското вероизповедание. Според него има 95 служители на турското Министерство на религиите, които работят в България и контролират големите джамии. Генджев твърди , че нито един от членовете на Висшия духовен съвет няма жилище в България, а от устава на главното мюфтийство са махнали определението, че мюсюлманското вероизповедание е българско(наистина в чл.8 от Устава пише : Наименованието на Изповеданието е “МЮСЮЛМАНСКО ИЗПОВЕДАНИЕ”).
Той призовава да се прави разлика между независимо българско мюсюлманство и турско такова.
Когато тези неща се твърдят от човек, достатъчно навътре в темата е добре да се замислим над тях.
Днешната конференция за избор на главен мюфтия в някаква степен потвърждава твърденията на Генджев, с факта , че основната част от речта на новоизбрания стар мюфтия Мустафа Хаджи е произнесена на турски език. Според някои информационни източници, речта на чужд език е предизвикала бурни реакции на вълнение от делегатите на конференцията. Казвам някои, защото по-голямата част от българските медии премълчават този факт. Неясно защо.
Това обаче задава няколко въпроса.
1.Доколко е в реда на нещата на официален форум за избор на ръководител на българска институция , регистрирана съгласно Закона за вероизповеданията ,основният кандидат да държи реч на език, различен от официалния в страната.
2. Съгласно Закона за вероизповеданията, Чл. 11. (1) Взаимоотношенията на религиозните институции с държавата се осъществяват на официалния български език. (2) При извършване на богослужението и на различните ритуали може да се използва друг език според традицията на религиозната общност.
Речта на Мустафа Хаджи като богослужение и ритуал ли трябва да се тълкува ?
3. Имало ли е преводач на български език.
4. Ако не е имало превод, това означава ли, че всеки български мюсюлманин трябва да знае турски език ?
5. Е ли този акт умишлена провокация и стъпка към признаването на турския език за втори официален в страната.
6. Каква е реакцията на Дирекцията по вероизповеданията на поставените въпроси.

aaaaa

Ние от bulpress.info публикуваме Фейсбук съдържание на основание т. 2.4 от Statement of Rights and Responsibilities на Фейсбук: ”Когато публикуваш съдържание или информация, използвайки настройката “публично”, това означава, че позволяваш на всеки, включително и на лица извън Фейсбук, достъпа до и употребата на тази информация, както и да я свързват с теб (например с твоето име и профилна снимка).

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!