Правителството допусна структура на турските служби в България

Правителството допусна структура на турските служби в България
По време на посещението на турския премиер Ахмед Давутоглу в София е било договорено нещо, което остана встрани от общественото внимание, но ще има огромно въздействие върху ситуацията в България в контекста на българо-турските отношения. При срещата на двете правителствени делегации са се договорили в нашата страна да се открие офис на Турската агенция за сътрудничество и развитие (TIKA).
Страната ни дълги години отхвърля предложеният на Анкара за откриване на подобно представителство. Българските власти досега отклоняваха натиска с аргумента, че сме в ЕС и подобно нещо не е необходимо. ТИКА е неправителствена организация, която оперира основно в бившите територии на Османската империя в Европа, Азия и Африка. Тя развива благотворителни проекти предимно с културна, медицинска и религиозна насоченост. Зад маската на благотворителността обаче се случват някои притеснителни неща. Например в Косово, организацията разруши археологически паметници от римско време и финансира издигането на тяхно място на джамии, които твърди, че са били там по османско време. Това предизвика гнева на историци, археолози и общественици, но малката балканска страна не успя да се справи с могъщия си благотворител. В Сирия организацията бе засечена да се занимава с превоза не на хуманитарни помощи, а на други стоки в камионите си. По непотвърдена информация става дума за транспорт на оръжие. ТИКА работи много сериозно в Македония, което не е в унисон с българската политика там.
Българският министър-председател е приел стъпването на организацията на българска земя да започне с проекти в секторите земеделие и животновъдство. С това ще се позволи влизането на влиятелната организация директно в смесените региони, които вече са под силно напрежение заради случващото се около ДПС. Виси въпросът и редно ли е България, която член на ЕС да получава помощи за развитие.
Неофициално се знае, че ТИКА е структура на турските тайна служби, която се използва по линия на „меката сила“ на режима на Ердоган. Тя е създадена през 1992 година, паралелно с идеята на турския президент Тургут Йозал за завръщането на Турция на Балканите. Първоначално е под шапката на външното министерство. Непосредственият повод е активната политика по времето на Йозал спрямо започналите преход страни на Балканите, Кавказ и в Средна Азия. За да се повиши ефективността й. През 1999 година агенцията минава на директно подчинение на премиера на Турция. По време на управлението на Партията на справедливостта и развитието ТИКА се превръща в значим играч в турската външна политика. Бившият директор на ТИКА – Хакан Фидан, след напускането на поста води тайните преговори в ПКК, а през 2010 година оглави турската специални служба – МИТ. Бюджетът на организацията постоянно расте пред годините. От 73 млн. долара през 2002 г. се увеличава на 339 млн. през 2004 г. – 600 млн. през 2005 г. – 760 млн. през 2007 година. Днес надминава милиард.
В Европейския съюз единствено Унгария и Румъния позволиха на ТИКА да открие офис, но и двете страни нямат турско или мюсюлманско малцинство. Въпреки това организацията се опитва да работи конкретно с гагузите в Румъния. Влизането в двете членки на ЕС е по-скоро претекст за прецедент, за да може да се стъпи в ключовата страна за турския геополитически коридор – България. И така да се форсират проектите по линия на културната и религиозна автономия на българските граждани с турско самосъзнание. От страна на българското правителство липса информация или разяснения кое е наложило промяна в българската позиция по въпроса.
Автор:Добри Мариянов
Източник:obshtestvo.net

Стани член на БСП

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!